Andrzej Dworak

Jak NRD i Układ Warszawski chcieli wywołać trzecią wojnę światową

Jak NRD i Układ Warszawski chcieli wywołać trzecią wojnę światową Fot. Engramma.it / CC BY-SA 3.0
Andrzej Dworak

Przez lata była to jedna z największych tajemnic Układu Warszawskiego. Gdyby ten plan wypalił, świat stanąłby na krawędzi zagłady.

Europa przed upadkiem bloku wschodniego, Niemcy podzielone na część pod rządami Sowietów i demokratyczną część należącą do Zachodu. Po obu stronach wojska gotowe do natarcia i obrony. Układ Warszawski, zbrojny pakt ZSRR i jego satelitów, miał w planach zdobycie całej Europy Zachodniej, a niezmiernie ważną rolę w tych zamiarach odgrywała Narodowa Armia Ludowa (NVA) NRD. Opanowanie zachodu Niemiec miało jej zająć sześć dni.

To była tajemnica w NRD. Do planów ataku na Zachód dotarł filmowiec z Berlina Matthias Hoferichter, autor wyemitowanego w programie ZDFInfo filmu dokumentalnego. Ujawnił w nim, że trzecia wojna światowa miała się rozpocząć od natarcia NVA na północy Niemiec.

Boizenburg nad Łabą
Położone najbardziej na zachód miasto wschodniej części Niemiec dzieli w linii prostej od niemiecko-holenderskiej granicy przy Nordhorn 300 km - tyle trzeba było pokonać, żeby dotrzeć do granic Europy Zachodniej. Znikąd nie było bliżej.

I dlatego stąd miała się rozpocząć najważniejsza ofensywa wojsk Układu Warszawskiego na zachód. Narodowa Armia Ludowa NRD wspierana przez jednostki radzieckie i polskie miała utorować drogę nad Ren, a następnie do Pirenejów. Decydujące było tempo, gdyż tylko błyskawiczne zdobycze mogły uchronić atakujących przed zastosowaniem przez obrońców broni atomowej. Tak zakładali enerdowscy i sowieccy dowódcy.

„Armia Pokoju”
Utworzona w 1956 roku Narodowa Armia Ludowa NRD liczyła w kilka miesięcy po powstaniu 17,5 tys. żołnierzy, z czego 27 proc. to byli członkowie Wehrmachtu. Z 82 najwyższych stanowisk, 61 było obsadzone przez dawnych oficerów tej formacji. Oczywiście - według obowiązującej propagandy - była to armia służąca umacnianiu pokoju na świecie. Jeśli miała walczyć, to tylko z faszystami, których główną ostoją była sąsiednia RFN. Faszystów i zbrodniarzy hitlerowskich w NRD - według propagandy - nie było. Wprawdzie specjalnie utworzony w enerdowskim Ministerstwie Bezpieczeństwa Państwowego Wydział 9/11 miał zasób dokumentów o obywatelach NRD (i RFN!) naznaczonych brunatną przeszłością, ale wiedza ta była wykorzystywana przeważnie instrumentalnie, w razie potrzeby, gdy trzeba było na kimś wywrzeć presję. Oficjalnie na NRD nie ciążyła wina hitlerowskich zbrodni i pierwsze na ziemi niemieckiej państwo robotników i chłopów mogło bez obciążeń walczyć z faszystami z Zachodu o pokój. Z największym wrogiem - Niemcami z RFN.

Przez pierwsze lata NVA była formacją ochotniczą. W 1962 wprowadzono pobór, co pozwoliło powiększyć jej stan do 170 tys. żołnierzy. To była silna, dobrze wyszkolona i uzbrojona armia, zdolna wypełniać podstawową strategię Układu Warszawskiego, czyli brać udział w zmasowanym ataku na Europę Zachodnią. Taką metodę rozwiązywania konfliktu w przypadku narastania napięć na linii Wschód - Zachód wymyślono w Moskwie.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.