Jak nad Brdą kiedyś węgiel wydobywano. Górnicza Wioska
Wśród lasu, na wysokiej skarpie Brdy w miejscowości Piła-Młyn (gm. Gostycyn) od niedawna można zwiedzać to, co udało się odkryć po starej kopalni.
Bo od końca XIX wieku aż do II wojny światowej, a także jeszcze w czasie jej trwania wydobywano tu węgiel brunatny. I bynajmniej nie była to kopalnia odkrywkowa, pod ziemią drążono chodniki.
Jak to kiedyś wyglądało i działało zobaczyć można na multimedialnej makiecie, a potem sprawdzić w terenie, co z tego przetrwało.
Piła-Młyn leży około 5 km od Gostycyna, (przy drodze 237 na Tucholę jest drogowskaz). Najlepiej dojechać tam samochodem, bo do wsi nie dojeżdża żaden PKS. Trzeba dojść z Gostycyna.
Najbliższy weekend
13-14 sierpnia w Górniczej Wiosce organizowany jest weekend otwarty. W godz. 12-17 w programie przewidziano m.in. pokazy starych zawodów (kowalstwo, garncarstwo, filcowanie), grę terenową - poszukiwanie skarbu Wilhelma Krugera, spotkanie z duchem kopalni Skarbnikiem oraz zwiedzanie pozostałości po starej podziemnej kopalni węgla brunatnego, zwiedzanie ścieżki dydaktycznej z przewodnikiem.
Oferta
Kto przyjedzie w innym terminie (wioska jest zamknięta w poniedziałki, w pozostałe dni czynna w godz. 12-17) może zwiedzić ją idąc ścieżką dydaktyczną (z multimedialnymi tablicami) z przewodnikiem (dla grupy) lub audioprzewodnikiem (indywidualnie), obejrzeć makietę, szyb, dla dzieci jest plac zabaw.
Dla szkół prowadzone są lekcje tematyczne, dla grup przewidziane są gry terenowe, warsztaty starych zawodów i rękodzieła. Można być gościem na „Weselu sztygara”, czyli biesiadzie borowiacko-śląskiej z lokalnymi potrawami. Jest uczta, tańce, śpiewy, poznawanie starych tradycji weselnych. Trzeba się jednak wcześniej umówić.
Grupy zorganizowane powinny wcześniej uzgadniać termin, tel. 664 77 88 10.
Informacje także na stronie: www.gorniczawioska.pl