Rozmawiamy z Pawłem Widczakiem, mieszkańcem Krosna Odrzańskiego, który prowadzi dwie strony na Facebooku, wypełnione historycznymi zdjęciami miasta. Najpierw założył Crossen an der Oder, gdzie zamieszczał materiały sprzed II wojny światowej. Później powstała strona Krosno Odrzańskie 1945-2000.
Skąd pomysł na założenie drugiej strony internetowej?
Pomysł założenia drugiej strony narodził się chwilę po tym jak założyłem Crossen an der Oder. Chciałem stworzyć drugą stronę o podobnej tematyce, ale w innej ramie czasowej. Zdjęcia z przeszłości zawsze ciekawią ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o ich rodzinne miasto.
Twoje witryny zyskują coraz więcej fanów. Skąd taka popularność?
Strona Crossen an der Oder jest pewną zagadką, tajemnicą, powrotem do przedwojennej przeszłości, czymś czego już nie ma. Natomiast Krosno Odrzańskie 1945-2000 jest powrotem do dzieciństwa dla niektórych z fanów tej strony, bramą do sentymentalnych wspomnień, stąd m. in. popularność strony. Sam chętnie oglądam zdjęcia z około 1994 roku, z czasów mojego dzieciństwa. Największą popularnością cieszą się zdjęcia z lat 70. i 80.
Masz naprawdę pokaźny zbiór starych fotografii. Skąd je bierzesz?
Fotografię zbieram od wielu prywatnych kolekcjonerów, często też sami mi je wysyłają. Z chwilą kiedy strona o przedwojennym Krośnie zaczęła zdobywać coraz większą popularność postanowiłem zrealizować swój pomysł założenia drugiej strony dotyczącej tematyki powojennych zdjęć, licząc na to, że również będzie cieszyła się powodzeniem i sympatią. Z dnia na dzień liczba polubień systematycznie wzrasta, co przekłada się na coraz to większe zainteresowanie.