Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jagoda podsłuchuje ludzi. Tak rodzą się bajki o magicznych przedmiotach

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Katarzyna Kachel

Jagoda podsłuchuje ludzi. Tak rodzą się bajki o magicznych przedmiotach

Katarzyna Kachel

Jagoda Gumińska-Oleksy lubi czasem podsłuchiwać. Tak miała od dziecka. Przysłuchiwała się rozmowom pasażerów w tramwajach, zaglądała w cudze okna, dopowiadała sobie historie obcych ludzi, nieznanych rodzin.

Lubiła szczególnie te magiczne momenty przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy w dużych pokojach stawały choinki. I to jej zostało. W książce „Opowieści przedmiotów, czyli bajki podsłuchane w muzeum” opisała tajemnice związane z eksponatami, które kryje Muzeum Narodowe.

Jest między nimi pudełko na muszki, para butów skórzanych z kolekcji Jana Matejki i zegar, na którym czas się zatrzymał o 6. 30. Chyba rano. To historie kipiące od zagadek, które tak lubią dzieci, i od marzeń, z których niektórzy potem wyrastają. Poznając je, odkrywa się całkiem nowy świat. Na dodatek z kluczami do tajemniczego ogrodu.

Historie rodzą się w małej rybackiej wiosce

Muzeum nie było dla Jagody światem obcym. Ot, pracą mamy, do której czasami przychodziła. W świat żywej opowieści wprowadził ją jednak ojciec. Podczas wakacji, które spędzali w maleńkiej wiosce rybackiej nad morzem, mieszkali w chałupie krytej strzechą, bez prądu i wody. - Ciężko było czytać przy lampie naftowej czy świeczce. Dlatego mój tato w ciągu dnia na plaży przeglądał sobie „Wyspę skarbów” czy „Cudowną podróż”, by później, już wieczorem, opowiadać nam te przygody w odcinkach. I to była zupełnie inna jakość - podkreśla Jagoda.

Bo żywa książka biegła innym rytmem, dostosowała się do aktualnych emocji, meandrowała swobodnie między wątkami, wykonując nieprzewidywalne wolty, raz gubiąc bohaterów, raz wprowadzając nowych, nie do końca pewnie znanych Robertowi Stevensonowi.

- „Wyspa skarbów” snuta nad Bałtykiem, na którym szalał sztorm, na dodatek wśród dziwnych stukotów i chrobotów, była czymś absolutnie niepowtarzalnym - wspomina.

W dalszej części tekstu:

 • Kiedy Jagoda poczuła, że opowiadanie ma moc?
 • W jaki sposób opowiada dzieciom?
 • Jaki mają cel jej książki?
Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kachel

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.