Jacek Malczewski był świadom swej wielkości. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia/domena publiczna
Piotr Samolewicz

Jacek Malczewski był świadom swej wielkości. Wystawa w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

Piotr Samolewicz

Jacek Malczewski jako Chrystus, jako rycerz w zbroi, jako artysta w pełni sił witalnych i starzejący się - takiego wielkiego młodopolskiego malarza można zobaczyć na wystawie w rzeszowskim Muzeum Okręgowym.

Wystawa „Jacek Malczewski - portret własny” gromadzi ponad 20 dzieł wypożyczonych z 9 polskich instytucji. Czynna jest do 31 października br.

Jak czytamy w materiałach prasowych Muzeum, Malczewski był artystą, który spośród innych polskich malarzy najczęściej się portretował.

Liczne autoportrety twórca malował z wielkim zaangażowaniem, niekiedy w tradycyjnej konwencji, ale też o wymowie alegoryczno - symbolicznej. Jako twórca wrażliwy na piękno polskiego krajobrazu „stosował” pejzaż jako tło (jego integralną część) do swoich portretów. Część z nich jest nasycona intensywną barwą, mają interesującą kompozycję i zróżnicowane formaty.

W obrazach tych uwidacznia się potrzeba „autoprezentacji” artysty, który był świadomy swej wielkości.

– Malarz przedstawiał się przez całe swoje życie w różnych pozach. Za każdym razem była to artystyczna kreacja, co możemy dostrzec na zgromadzonych portretach; niektóre są samodzielne inne z postaciami pochodzącymi ze świata rzeczywistego albo mitologicznego – mówi kurator wystawy Maria Stopyra.

Oglądając kolejne obrazy można prześledzić zmiany w fizjonomii malarza oraz jak zmieniała się jego sztuka. Charakterystycznym elementem wielu jego wizerunków jest nakrycie głowy.

- Jacek Malczewski portretował się z różnymi nakryciami, bo mamy zawój, czapeczki i kapelusz – wyjaśnia kurator wystawy.

Szczególnym dziełem jest tryptyk „Chrystus w Emaus”. Artysta przedstawił się na nim jako Chrystus razem z zesłańcami na Sybir.

Tematyka powstania styczniowego była bardzo bliska Malczewskiemu. Malarz wychował się w duchu patriotycznym, a tragedia powstania zaciążyła wielkim piętnem szczególnie na mieszkańcach zaboru rosyjskiego [twórca urodził się w Radomiu – ps]. Motywy walki o polskość były obecne w jego życiu i twórczości.

Piotr Samolewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.