Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP [wideo]
Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Funkcję sprawował tylko przez pół roku.
Jest już pierwsza decyzja nowo powołanej Rady Mediów Narodowych. Ze stanowiskiem prezesa TVP pożegnał się Jacek Kurski, który pracę w telewizji rozpoczął w styczniu 2016 r. Nominację otrzymał wtedy z rąk ministra skarbu.
Uważam, że szefowie TVP i Polskiego Radia powinni zostać wybrani w konkursie - mówiła w poniedziałek w rozmowie z AIP Joanna Lichocka, członkini RMN. Oficjalnego powodu odwołania Kurskiego nie podano.
Telewizja wielką miłością Jacka Kurskiego
- Telewizja Polska była dla mnie zawsze wielką miłością - przekonywał Kurski tuż po objęciu stanowiska w styczniu. - Zostawiłem tutaj kilka najlepszych lat mojego życia. Dlatego powierzenie przez ministra skarbu funkcji prezesa traktuję jako wielki honor i wyzwanie - mówił ówczesny prezes.
Gdy Kurski został prezesem, z TVP zostało zwolnionych wielu dziennikarzy i spadła oglądalność programów.
RMN zdecydowała, że w październiku zostanie rozpisany konkurs na nowego szefa TVP. W mediach spekulowano we wtorek, kto mógłby zastąpić Kurskiego. Wymieniano m.in. Anitę Gargas, jednak najprawdopodobniej tymczasowo stanowisko prezesa telewizji obejmie Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.
Prezes TVP Jacek Kurski wygwizdany na festiwalu w Opolu.
Nowa prezes
Raczyńska ma 60 lat, w przeszłości pracowała m.in. jako korespondentka TVP i Polskiego Radia. Od 2005 r. była zastępcą kierownika Redakcji Publicystyki i Widowisk Społecznych TVP1, następnie pełniła funkcję dyrektora programu pierwszego TVP. W 2011 r. startowała z list PiS w wyborach do Sejmu, mandatu jednak nie uzyskała.
Wzięli się ostro do pracy
Rada Mediów Narodowych rozpoczęła działalność w poniedziałek od wyboru Krzysztofa Czabańskiego na przewodniczącego. Oprócz niego do rady należą jeszcze posłanki Prawa i Sprawiedliwości: Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk, Grzegorz Podżorny, zgłoszony do rady przez klub parlamentarny Kukiz’15, oraz były prezes TVP Juliusz Braun, który był kandydatem Platformy Obywatelskiej. Do zadań rady należy m.in. powoływanie i odwoływanie rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Opozycja przeciwko
Kurski jako szef telewizji był od początku krytykowany przez opozycję. Politycy zarzucali mu stronniczość i przekonywali, że programy informacyjne i publicystyczne TVP staną się tubą propagandową rządu Prawa i Sprawiedliwości.