Tomasz Kapica

IPN: Osoba Konstantego Chmielewskiego stanowi symbol komunizmu. To bzdura - twierdzą radni Kędzierzyna-Koźla

6 kwietnia 2018 na rondzie odsłonięto tabliczkę z imieniem Konstantego Chmielewskiego. Fot. Archiwum/TOM 6 kwietnia 2018 na rondzie odsłonięto tabliczkę z imieniem Konstantego Chmielewskiego.
Tomasz Kapica

Wojewoda domaga się zmiany uchwalonej niedawno nazwy ronda im. Konstantego Chmielewskiego. Powołuje się na opinię IPN. Władze Kędzierzyna-Koźla odpowiadają: Nie ma mowy o szukaniu innego patrona.

Konstanty Chmielewski w latach 70. został dyrektorem, a później prezesem Zakładów Azotowych Kędzierzyn, jednej z największych firm na Opolszczyźnie. Chmielewski pilnował, by potężny zakład inwestował w miasto. Za sprawą kędzierzyńskich ‚Azotów” powstał dom kultury, kryta pływalnia, hotel, stadion sportowy, wiele budynków mieszkalnych czy ogródki działkowe. Dzięki wsparciu samego Konstantego Chmielewskiego kędzierzyńskie osiedle Azoty ma dziś swój kościół.

  • Kim dla miasta był Konstanty Chmielewski?
  • Jak na opinię IPN zareagowali miejscy radni?
  • Co się stanie, jeśli nie spełnią żądania wojewody?
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Pracuję w Nowej Trybunie Opolskiej od 20 lat. Zaczynałem jako terenowy reporter w Kędzierzynie-Koźlu a dziś mam zaszczyt kierować redakcją największego serwisu internetowego w województwie i jedynego dziennika regionalnego ukazującego się na Śląsku Opolskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.