IPN będzie w Bydgoszczy szukał szczątków ofiar sądu wojskowego

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Hanka Sowińska

IPN będzie w Bydgoszczy szukał szczątków ofiar sądu wojskowego

Hanka Sowińska

Sto jeden wydanych wyroków śmierci, 41 wykonanych. Taki jest „dorobek” Wojskowego Sądu Rejonowego. Ciała rozstrzelanych w więzieniu na Wałach Jagiellońskich grzebano na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej.

Nieliczni, jak Zbigniew Rostek, Witold Milwid, Jerzy Łoziński i Władysław Subortowicz mają imienne groby. Pozostali spoczywają tam, gdzie ich ciała wrzucono do bezimiennych dołów. Czy uda się je odnaleźć ekipie dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, p.o. szefa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN?

Jak już informowaliśmy archeolodzy, historycy i wolontariusze IPN powracają na bydgoską „Łączkę”. Czyli na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej. To na tej nekropoli swoje ofiary grzebał Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i Wojskowy Sąd Rejonowy (rozpoczął działalność w marcu 1946 r.).

Archeolodzy, historycy i wolontariusze IPN powracają na bydgoską „Łączkę”. Jak będą wygladać ich działania? Czytaj w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.