Im wyższe odszkodowania i koszty leczenia ofiar, tym droższe ubezpieczenia

Czytaj dalej
Fot. Archiwum PIU
Rozmawiał Bartosz Gubernat

Im wyższe odszkodowania i koszty leczenia ofiar, tym droższe ubezpieczenia

Rozmawiał Bartosz Gubernat

Rozmowa z Marcinem Tarczyńskim, analitykiem Polskiej Izby Ubezpieczeń.

- Jak wynika z danych zebranych przez państwa izbę, w 2016 roku polscy ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym i klientom 36,6 mld zł odszkodowań i świadczeń. To o 4,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Skoro liczba wypadków spada, skąd taki wzrost?

- Podana powyżej liczba dotyczy wszystkich wypłaconych przez ubezpieczycieli odszkodowań i świadczeń w 2016 r. ze wszystkich rodzajów ubezpieczeń. Jeśli chodzi o wypłaty z OC i AC to było to 12,2 mld zł i wzrost o ponad 12 proc. Wypłaty dla osób poszkodowanych i ich rodzin rosną, bo jeździmy coraz lepszymi autami, których naprawy są droższe, mamy powszechne prawo do auta zastępczego, mamy lepsze, ale i droższe możliwości leczenia. To wszystko poprawia nasz komfort, ale też kosztuje. Ponadto pojawiają się np. nowe interpretacje istniejących wcześniej przepisów, które sprawiają, że dzisiejsi kierowcy płacą w swoich składkach za świadczenia z wypadków, mających miejsce nawet 20 lat temu.

- Na Podkarpaciu wysokość zadośćuczynienia zasądzanego od ubezpieczycieli po śmierci bliskiego to średnio 53 tys. zł. Więcej otrzymują tylko mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Z czego to wynika?

- Trudno znaleźć tu jednoznaczny powód, natomiast łatwiej znaleźć lekarstwo. Zadośćuczynienia, czyli dodatkowe, poza odszkodowaniem, środki które otrzymujemy za ból i cierpienie po stracie bliskiego, powinny być w jakiś sposób przewidywalne. Chodzi przede wszystkim o to, by poszkodowany miał wiedzę, na jakie świadczenie może liczyć z powodu bólu i cierpienia po stracie osoby bliskiej. Przy standaryzacji nie mielibyśmy aż takich różnic w zasądzanych zadośćuczynieniach.

- Czy rosnąca wysokość odszkodowań ma wpływ na ceny polis ubezpieczeniowych?

- Ubezpieczenia to w sumie dość prosty mechanizm: wszyscy za pomocą składek tworzymy pulę pieniędzy, z której wypłacane są świadczenia na rzecz osób, które spotkało coś złego – pożar, wypadek samochodowy, kradzież, itp. Im więcej pieniędzy będziemy chcieli wypłacać osobom poszkodowanym, tym więcej pieniędzy musimy zapewniać w formie składek. W związku z tym jeśli chcemy mieć bardzo szeroką ochronę poszkodowanego, musimy też liczyć się z odpowiednią wysokością składki.

- Dlaczego jeszcze polisy drożeją?

- Ceny OC komunikacyjnego rosną głównie ze względu na wzrost wypłat odszkodowań w ostatnich latach. W skali kraju przez kilka ostatnich lat średnie stawki OC pozostawały na podobnym poziomie, mimo rosnących wypłat. Ostatni rok przyniósł zauważalne podwyżki.

- Czy w 2017 roku polisy dalej będą drożeć? A może na horyzoncie widać obniżki? Chociażby ze względu na to, że niektóre firmy zaczynają wprowadzać nowości, jak np. śledzenie nawyków kierowcy przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon komórkowy?

- Jeśli chcemy jako poszkodowani otrzymywać wyższe świadczenia, to jako kierowcy zapłacimy wyższe składki. To bardzo prosta reguła. Oczywiście, pewne nowości technologiczne lub udostępnienie ubezpieczycielom informacji o mandatach i punktach karnych, mogą mieć wpływ na cenę. Z tym, że skorzystać na tym mogą przede wszystkim kierowcy jeżdżący bezpiecznie.

Rozmawiał Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.