Igrzyska sportów nieolimpijskich. Rusza The World Games

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Pado
luci

Igrzyska sportów nieolimpijskich. Rusza The World Games

luci

Za dwa dni (20 lipca) we Wrocławiu rozpoczną się zawody The World Games, zwane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Będą tam również sportowcy z Podkarpacia.

TWG, które organizowane jest od 1981 roku, za każdym razem rok po letnich igrzyskach olimpijskich, po raz pierwszy zawita do Polski. We Wrocławiu ma się pojawić ok. 3500 sportowców z ponad 100 krajów. Rywalizacja toczyć się będzie w 31 dyscyplinach, a pięć z nich wybiera organizator igrzysk. Pod względem liczby uczestników, jest to największe wydarzenie sportowe w Polsce w tym roku.

Bule, frisbee i przeciąganie liny

Na liście dyscyplin są te, które każdy doskonale zna jak: karate, kickboxing, muay thai, łucznictwo (odmiana polowe i torowe), akrobacje szybowcowe, futbol amerykański czy sporty gimnastyczne. Jest też jednak wiele dyscyplin, o których nie koniecznie wszyscy słyszeli lub kojarzą się tylko z rekreacją, jak: taniec sportowy, biegi na orientację, latające dyski - frisbee, narty wodne, ratownictwo wodne, wspinaczka, bule, kręgle, a nawet przeciąganie liny, fistball (połączenie siatkówki z tenisem), kroftball (zespołowa gra z udziałem kobiet i mężczyzn jednocześnie przypominająca koszykówkę i piłkę ręczną), czy wioślarstwo halowe.

Jednym ze sportów, na który postawił Wrocław jest żużel. W zaplanowanych na 29 lipca zawodach wystartuje siedem reprezentacji: Dania, Szwecja, Rosja, Australia, Niemcy, Polska i Wielka Brytania. Polacy pojadą w składzie z Drużynowych Mistrzostw Świata: Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski i Patryk Dudek, a do boju poprowadzi ich oczywiście Marek Cieślak.

We Wrocławiu nie zabraknie również sportowców z Podkarpacia. Trójka z nich wystartuje w sportach walki. W sumo zaprezentują się mistrzyni Europy w kat. 65 kg Magdalena Macios (UKS Lubzina) i Jacek Piersiak (Sumoka Rzeszów), zaś w kickboxingu K1 Arkadiusza Kaszuba. Niemal wszystkich można upatrywać w roli faworytów, a szczególnie Kaszubę, który ma na koncie medale mistrzostw świata i Europy.

Będziemy mieć też przedstawiciela w kajak polo: Marlena Madej reprezentuje Rzeszowski Klub Kajakowy i udział w mistrzostwach świata na koncie, a także w squashu, w którym wystartuje Mateusz Kotra z Rzeszowa.

Kadra łuczników na obozie w Kielnarowej

Blisko rodzinnego domu w Kielnarowej, k. Rzeszowa przygotowuje się do igrzysk również Joanna Rząsa. Reprezentantka Polski w łucznictwie ostatnio świetnie sobie radzi w łucznictwie polowym, które również jest na liście dyscyplin na TWG. - Polska jako gospodarz, dostała sześć miejsc w łucznictwie, ja jestem siódma, bo zdobyłam brąz na mistrzostwach świata - mówi Joanna, która kiedyś strzelała dla Jaru Kielnarowa, a dziś jest zawodniczką Łucznika Żywiec. - Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. W Kielnarowej są wspaniałe warunki do treningu. Cieszę się, że nasza reprezentacja wybrała to miejsce na ostatni obóz. Łucznictwo polowe nie jest dla mnie tak ważne jak łucznictwo olimpijskie, ale postaram się o dobry wynik, może nawet podium. Konkurencja jest jednak duża.

W igrzyskach wystąpi też Marcin Miedziński. Szczypiornista, który w ostatnim sezonie grał w Stali Mielec, a na kolejny rok przenosi się do Mebli Wójcik Elbląg zagra w piłkę ręczną na plaży w reprezentacji Polski. „Miedzian” od kilku lat uprawia letnią odmianę szczypiorniaka i jak widać świetnie sobie radzi. W kadrze na Wrocław zabrakło bramkarza Stali Mielec Tomasza Wiśniewskiego, który był w szerokiej kadrze na ten sezon.

Na otwarciu gwiazdy i defilada

Organizatorzy chwalą się, że wejściówki na TWG sprzedają się jak świeże bułeczki, na tydzień przed zawodami sprzedano ponad 100 tysięcy biletów. W całości wyprzedano m.in. bilety na pływanie w monopłe-twie, deficyt wejściówek jest na żużel i wspinaczkę. Ceremonia otwarcia igrzysk odbędzie się na Stadionie Miejskim w czwartek. Na trzech scenach ma wystąpić aż 400 artystów, w tym orkiestra Narodowego Forum Muzyki, a także twórcy muzyki popularnej: Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, grupa LemON oraz Varius Manx z Kasią Stankiewicz, która zaśpiewa hymn The World Games 2017, Na wzór igrzysk odbędzie się defilada sportowców. Transmisję z zawodów przeprowadzi nie kodowana niemiecka telewizja Sport1, która jest dostępna w niektórych sieciach kablowych oraz na satelicie Astra.

luci

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.