Ich czytelników najbardziej interesuje wolność. Więźniowie robią gazetę dla więźniów

Czytaj dalej
Fot. 123RF/zdjęcie ilustracyjne
Gabriela Bogaczyk

Ich czytelników najbardziej interesuje wolność. Więźniowie robią gazetę dla więźniów

Gabriela Bogaczyk

Zaczynali od pisania w gazecie studenckiej lub na forach internetowych. Teraz redakcja „Piątego Południka” z Lublina zajęła drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie dziennikarskim. W środku znajdziemy artykuły na temat historii, sportu czy porady zdrowotne. Ich czytelników najbardziej jednak interesuje wolność.

Ostatnio napisałem artykuł na temat zdrajców ojczyzny w historii Polski. Spójrzmy choćby na Mieszka I, który wprowadził chrześcijaństwo na naszych ziemiach. Z perspektywy czasu jesteśmy mu wdzięczni, ale wtedy ludzie się buntowali przeciwko temu. Kolejny banknotowy król, czyli Władysław Jagiełło, po Grunwaldzie zachowywał się jak Litwin, a nie Polak - wymienia przykłady 32-letni Marcin, który dziesięć lat temu zaczynał od pisania do gazetki studenckiej.

Ale na tym wcale nie koniec. - Albo taki mało znany epizod z życia Jana III Sobieskiego, gdzie jako zwykły podpułkownik husarski razem z Radziwiłłem szedł ramię w ramię ze Szwedami przeciwko wojskom koronnym - dodaje.

Z kolei 35-letni Michał wcześniej pisał drobne artykuły na temat mangi i anime na forach internetowych. Cały czas się tym interesuję.

- Jak mówią Japończycy, z tego się nie wyrasta - tłumaczy.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Gabriela Bogaczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.