I LO w Poznaniu: "Czarny w Marcinku? Świat się kończy". Policja bada rasistowski hejt

Czytaj dalej
Fot. Samorząd Marcinka
BLD

I LO w Poznaniu: "Czarny w Marcinku? Świat się kończy". Policja bada rasistowski hejt

BLD

Poznańska policja zwróciła się do portalu epoznan.pl o udostępnienie adresów IP autorów rasistowskich komentarzy. Na forum portalu część jego użytkowników obrażała czarnoskórego ucznia I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

"Czarny w Marcinku? Świat się kończy", "Punkty dostał za kolor skóry" - to tylko część obraźliwych, rasistowskich komentarzy, które pojawiły się na forum portalu epoznan.pl.

Na początku stycznia portal poinformował o wsparciu samorządu uczniowskiego dla nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu ("Marcinka"), którzy rozpoczęli strajk. Na zdjęciu dołączonym do informacji wśród członków samorządu można było zobaczyć czarnoskórego Niambę.

Za sprawą Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych do prokuratury trafiło zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" poznańska policja skontaktowała się z portalem epoznan.pl i poprosiła o udostępnienie adresów IP autorów rasistowskich komentarzy. Ci, po ustaleniu danych personalnych, mają być wzywani na przesłuchania.

Dochodzenie policji prowadzone jest pod kątem artykułu 257 Kodeksu karnego, który m.in. dotyczy znieważania osób z powodu ich przynależności rasowej.Autorom komentarzy grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

- Od początku roku funkcjonariusze wielkopolskiej zajmują się jeszcze pięcioma podobnymi sprawami

- informuje Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Chodzi o przestępstwa nie tylko z artkułu 257 k.k., ale również 119 (kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.), 126a (kto publicznie nawołuje do popełnienia czynu określonego w art. 118 ludobójstwo, art. 118a udział w masowym zamachu, art. 119 dyskryminacja § 1, art 120–125 lub publicznie pochwala popełnienie czynu określonego w tych przepisach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.) oraz 256 (kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.).

22 stycznia portal epoznan.pl poinformował o zmianach w moderowaniu komentarzy. Chodzi m.in. o możliwość zgłoszenia komentarza do usunięcia każdej osobie, czy blokowanie możliwości dodania komentarza z 'podejrzanych' sieci i adresów IP.

BLD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.