Hyperloop, najszybszy pociąg świata, na testach w Jaworznie?
Hyperloop na testach w Jaworznie? Najkrótsza podróż z Katowic do Gdańska może zająć niecałą godzinę. Naukowcy pracują nad wdrożeniem takiego środka komunikacji. Na razie chodzi jednak o transport towarów.
Czy hyperloop to przyszłość transportu?
Coraz więcej czasu spędzamy w drodze. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, mieszkańcy Unii Europejskiej w wieku co najmniej 15 lat odbyli w 2014 roku prawie 1,2 miliona podróży. Polacy zajęli wysokie, szóste, miejsce z liczbą 48 630 wyjazdów. Liderami wciąż są Niemcy i Francuzi.
Dla każdego jednak ważne jest tempo przemieszczania się. Aktualnie na świecie trwają prace nad zwiększeniem prędkości pojazdów i poprawą ich komfortu. Jakimi środkami transportu będziemy poruszać się w przyszłości?
Hyperloop na testach
Azjatyckie innowacje i polskie warunki
W 2027 roku w Japonii ukończona zostanie budowa nowoczesnej linii łączącej Tokio z Nagoją. Będzie to Maglev, ogłoszony już teraz najszybszym pociągiem na świecie. Podczas testów maszyna, która należy do Central Japan Railway i porusza się po linii magnetycznej, pobiła rekord i rozpędziła się do 603 km/h. Według Japończyków, Maglev mógłby stać się na trasie Nowy Jork - Waszyngton alternatywą dla samolotu. Obecnie w Kraju Kwitnącej Wiśni prym wiedzie N700 Shinkansen (maks. 300 km/h).
Pierwszym pociągiem poruszającym się po poduszce magnetycznej jest Transrapid Szanghaj. Wozi pasażerów od 2004 r. na trasie mającej 30,5 km i tylko dwie stacje. Wówczas była to jedyna tak innowacyjna trasa na świecie i zdecydowanie wpłynęła na rozwój transportu. Szanghajski pociąg może osiągnąć prędkość do nawet 431 km/h. Trasę magnetyczną, ale liczącą na razie niecałe 9 km, mają też Japończycy.
W Europie za najszybszy pociąg uznaje się francuski TGV, który podczas testów w 2007 r. uzyskał 574 km/h, co jest rekordem prędkości pojazdu szynowego. TGV regularnie na trasie osiąga prędkość 320 km/h. Po Francuzach kolejne miejsca zajmują Hiszpanie (AVE osiągnął prędkość 404 km/h) oraz Włosi (ich Frecciarossa 1000 „wyciąga” do 400 km/h).
- Jakie są najszybsze pociągi na świecie i w Europie?
- Co wymyślił Elon Musk?
- Czym jest piąty rodzaj transportu?
O tym w dalszej części.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień