Andrzej Dworak

Horst Hesse, podwójny szpieg Stasi, enerdowski „James Bond”

Horst Hesse, podwójny szpieg Stasi, enerdowski „James Bond”
Andrzej Dworak

Pochodził z Magdeburga i był mechanikiem. W czasie wojny Horst Hesse był dwukrotnie ciężko ranny. Kiedy dostał od Amerykanów propozycję współpracy, zgodził się, a potem poszedł do Stasi i jako podwójny agent szkodził Jankesom.

Kiedy świat czeka na nowy film o przygodach Jamesa Bonda i emocjonuje się skąpymi informacjami docierającymi do opinii publicznej na temat przyszłej, 25. produkcji z agentem 007, warto przypomnieć, że superszpieg Zachodu miał już na początku swojego kinowego wcielenia znakomitego konkurenta ze Wschodu. Podwójny agent NRD Hansen w filmie „For Only Eyes - Streng Geheim” z 1963 przynajmniej dorównywał Bondowi dokonaniami, tupetem i prezencją. Nie miał takich wspaniałych gadżetów jak szpieg MI6, tak szybkich samochodów i tak seksownych partnerek, ale przewyższał przeciwnika w najważniejszym aspekcie - historia opierała się na prawdziwych zdarzeniach. Pierwowzorem Hansena był podwójny szpieg Stasi Horst Hesse.

Bohater pierwszego wschodnioniemieckiego thrillera szpiegowskiego, który został nakręcony w wytwórni Defa w Poczdamie - Babelsbergu pół roku po premierze pierwszego „Bonda” („Doktor No”) w RFN, bawił i uczył mieszkańców NRD swoim urokiem i sprytem, dowodząc kolejny raz, że ustrój robotników i chłopów jest lepszy od gnijącego kapitalizmu i że z całą pewnością zwycięży. W filmie wyglądało to dość prosto.

Kamera! Akcja!

Jest rok 1961. Hansen uchodzi w oczach swojego syna za godnego największej pogardy uciekiniera z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ale w rzeczywistości od trzech lat jest “wysłannikiem pokoju” - jak na wschodzie Niemiec nazywano swoich szpiegów. Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MfS) umieściło go w placówce MID w Würzburgu zakonspirowanej jako firma handlowa „Concordia”. To część siatki wywiadowczej pracującej nad planami przejęcia Niemieckiej Republiki Demokratycznej na rzecz kapitalistycznego Zachodu. Uderzenie na miłujący pokój i krzewiący sprawiedliwość społeczną kraj ma nastąpić lada chwila. W każdej placówce MID znajdują się plany przewidywanego przejęcia.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.