Honorowi obywatele Inowrocławia. Poznamy ich bliżej [infografika]
To cenna inicjatywa miłośników Inowrocławia. Ukażą się drukiem biogramy postaci szczególnie ważnych dla miasta.
Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia przygotowuje wydanie zestawu obszernych biogramów wszystkich dwunastu Honorowych Obywateli Miasta Inowrocławia.
Tytuły honorowych obywateli przyznaje się rzadko i zwykle głównie wtedy prezentuje się bliżej biogramy i okoliczności uzasadniające to nadanie. Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia, w trosce o pełniejszy zakres wiedzy o tych osobach, postanowiło wydać drukiem aktualnie pełny zestaw ich biogramów.
- W zbiorze tym znajdą się bardzo obszerne, do jednego arkusza autorskiego, sylwetki, obejmujące szeroki zakres życia i dokonań, uhonorowanych tym tytułem ludzi. Autorami są znawcy i badacze, głównie historycy, a redaktorem naukowym całości jest inowrocławianin, prof. dr Stanisław Roszak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pierwsza połowa tekstów jest już prawie gotowa do druku. W sfinansowaniu jej wydania pomogą nam częściowo władze miejskie. Drugą połowę planujemy na przyszły rok - mówi Tadeusz Chęsy, prezes TMMI.
Wśród honorowych obywateli naszego miasta znaleźli się nie tylko Polacy.
Przyznawanie tego wyróżnienia rozpoczęto w 1915 roku. Polska była wtedy jeszcze pod zaborami i pierwsze tytuły - „za zasługi wojenne”, pruski samorząd Inowrocławia przyznał niemieckim feldmarszałkom, dowodzącym operacjami w I wojnie światowej Augustowi von Mackensenowi (1915 r.) i Paulowi von Hindenburgowi (1916), późniejszemu prezydentowi Republiki Weimarskiej. Rzetelność historyczna nie pozwala pominąć ich w tym wydawnictwie.
W okresie międzywojennym godnością tą uhonorowano:
- 4 Kujawski Pułk Artylerii Lekkiej,
- 59 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, zwany „Dziećmi Kujaw”, sformowany z powstańców wielkopolskich i ochotników w 1919 r.,
- biskupa Antoniego Laubitza,
- współzałożyciela Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Maksymiliana Gruszczyńskiego.
Po wojnie tytuł ten otrzymali:
- prymas Polski, wówczas jeszcze arcybiskup, ks. Józef Glemp (1981),
- archeolog prof. Aleksandra Cofta-Broniewska (1996),
- historyk prof. Marian Biskup (1997),
- długoletni proboszcz parafii Zwiastowania NMP ks. Roman Zientarski (2000),
- papież Jan Paweł II (2004),
- historyk mgr Edmund Mikołajczak (2009),
- piosenkarz Grzegorz Turnau (2011),
- przewodniczący Koła b. Żołnierzy Armii Krajowej ps. „Zawisza” kpt. Wacław Szewieliński (2014).
Autor: Janusz Brodziński