Historia Polski. Król erotoman i czarna magia

Czytaj dalej
Fot. https://pl.wikipedia.org/
Łukasz Czarnecki

Historia Polski. Król erotoman i czarna magia

Łukasz Czarnecki

Po śmierci Barbary Radziwiłłówny Zygmunt August pogrążył się w depresji,. Pocieszenia szukał w ramionach kochanek i w praktykach magicznych. Z biegiem lat jego zdrowie podupadało i w wieku lat pięćdziesięciu przypominał żywego trupa. Ostatnie lata życia prawnuka Jagiełły były żałosną tragifarsą, w której główną rolę zagrały magia, chciwi dworzanie i rzekoma reinkarnacja Radziwiłłówny.

Kraków nie napawał Zygmunta Augusta optymizmem; tu w końcu zmarła największa miłość jego życia. W roku 1553 opuścił Wawel i wyjechał z miasta. Większość czasu spędzał w Warszawie bądź w podlaskim Knyszynie, gdzie znajdowała się jego ulubiona posiadłość. Razem z królem wyjechały arrasy, księgi, klejnoty i kolekcja militariów, które ostatni Jagiellon zdeponował w nieodległym od Knyszyna Tykocinie.

Rok 1553 był ważny także z innego powodu: monarcha wstąpił w kolejny związek małżeński. Wybranką została Katarzyna z rodu Habsburgów, siostra jego pierwszej żony.

Para okazała się wyjątkowo niedobrana; królowa nie dała małżonkowi upragnionego dziedzica i - podobnie jak siostra - była epileptyczką. Jedynym uczuciem, jakim Zygmunt August obdarzył swoją małżonkę, był wstręt. W końcu nieszczęsna królowa opuściła Polskę i wróciła do Austrii, gdzie zmarła 28 lutego 1572 r. Monarcha ponoć zalał się łzami. Cyniczni dworzanie twierdzili jednak, że były to łzy szczęścia.

Brunetki, blondynki...

Zygmunt August od młodości odznaczał się nieokiełznanym seksualnym temperamentem. Jak zauważył w jego biografii historyk Jerzy Besala, z punktu widzenia dzisiejszej psychiatrii można wręcz określić go mianem erotomana.

Ostatni Jagiellon skakał z kwiatka na kwiatek, desperacko próbując spłodzić następcę tronu. Myśli o tym, że jest bezpłodny, starał się nie dopuszczać do świadomości: przez jego łóżko przewijały się kolejne partnerki, ale upragnionego potomka wciąż nie było

Czytaj więcej:

 • Uzależniony od seksu Zygmunt August nie był w stanie obdarzyć żadnej ze swych kochanek prawdziwym uczuciem.
 • Jednym ze świadków królewskich szaleństw był...
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Czarnecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.