Historia. Czas zakończyć sianie „czarnej legendy” o majorze Henryku Sucharskim. To był bohater!

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Winczura
Łukasz Winczura

Historia. Czas zakończyć sianie „czarnej legendy” o majorze Henryku Sucharskim. To był bohater!

Łukasz Winczura

Rozmawiamy z ks. dr. Ryszardem Banachem o powodach powstania „czarnej legendy jego” jego rodaka - mjr. Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte.

Podobno w PRL-u powodem kultu majora Henryka Sucharskiego był fakt, że pochodził on z chłopskiej rodziny.

Też się z tym zetknąłem i bardzo mnie to denerwuje. A było tak, że kiedy Gierek doszedł do władzy w 1970 roku, zetknął się z tym, że rodzina Sucharskiego chciała przenieść prochy majora do Gręboszowa. Ale Gierek zgodził się na sprowadzenie prochów Sucharskiego na Westerplatte, żeby to poszło na jego konto. Wcześniej w PRL kompletnie go pomijano. Nie było gloryfikowania Sucharskiego.

Co nie zmienia faktu, że pisał się z chłopstwa.

Tak. Dom rodzinny znajdował się na skraju wsi koło Lubiczka. Mieli malutkie poletko. Ale ojciec dorabiał sobie jako szewc. I to było główne źródło dochodów.

Liczne miał rodzeństwo?

Kilkoro. Miał przynajmniej dwóch braci. Jeden uciął sobie głowę w sieczkarni. Z sióstr najbardziej lubił tę, która została na gospodarce. Wyszła za Dubiela i zmarła jeszcze przed wojną. Sucharski pisał piękne listy do jej córek, szczególnie do Natalki. Były przechowywane w Muzeum Wojska Polskiego. Jeden, niewysłany, powstał na minuty przed wybuchem wojny. Druga siostra wyszła za Bugajskiego Oni mieszkali bliżej kościoła.

Podobno major był bardzo pobożny i pozostawał pod wpływem proboszcza ks. Piotra Halaka, którego w Gręboszowie macie za świętego.

W dalszej części przeczytacie:

 • kto stał za budowaniem czarnej legendy majora Henryka Sucharskiego,
 • co mogło wydarzyć się na Westerplatte podczas odpierania ataków niemieckich,
 • czy obrońcy mogli spodziewać się odsieczy z Warszawy.
Pozostało jeszcze 74% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Winczura

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.