Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

Czytaj dalej
Fot. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
A.Iskierka, M. Piecyk

Handlarze dopalaczami na feriach szukają ofiar. GIS podaje dramatyczne dane

A.Iskierka, M. Piecyk

„Świetna sól piorąca, która wyprała już nie jedną głowę” - tak handlarze śmiercią reklamują jeden z dopalaczy. Ferie to okres, kiedy dilerzy gwałtownie się uaktywniają. Po dopalacze sięgają już nawet dzieci.

Główny Inspektorat Sanitarny podaje dramatyczne dane dotyczące ilości zatruć „zmiksowanymi” narkotykami. Są niebezpieczne i mogą doprowadzić nawet do zgonu. W 2018 roku w Polsce zanotowano aż 4257 przypadków zatrucia tymi używkami.

- W naszym województwie współczynnik zatruć dopalaczami w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców wynosi 2,44, czyli zanotowano 52 przypadki. Niestety, był również jeden zgon - mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Na Podkarpaciu w 2018 roku po dopalacze sięgali ludzie w przedziale wiekowym od 13 do 39 lat. Najliczniejszą grupą są osoby w wieku od 16-18 lat, zanotowano również sporo przypadków zatruć w przedziale 13-15 lat. W Nowinach pisaliśmy o 16-latku z Rzeszowa, który wyskoczył z 10 piętra wieżowca. Szczęśliwie dla niego upadek nie był śmiertelny. On sam później przyznał, że był w ten wieczór pod wpływem dopalaczy.

- Najwięcej przypadków zatruć nowymi substancjami psychoaktywnymi miało miejsce na terenie powiatów mieleckiego, rzeszowskiego i dębickiego - dodaje Dorota Gibała.

„Przedmiot kolekcjonerski”

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Występują pod przykrywką soli do prania, aromatycznych mieszanek ziół czy płynów nikotynowych do e-papierosów. Każdy z tych toksycznych produktów opisany jest hasłem „przedmiot kolekcjonerski” i „nie nadaje się do spożycia”."

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

A.Iskierka, M. Piecyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.