Grzegorz Turnau: Jeszcze nie wiem, gdzie wyląduję. Na razie lecę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Sikora
Paweł Gzyl

Grzegorz Turnau: Jeszcze nie wiem, gdzie wyląduję. Na razie lecę

Paweł Gzyl

Grzegorz Turnau świętuje w tym roku 50. urodziny, wydając potrójny album „L”. W rozmowie z „Gazetą Krakowską” ten bardzo krakowski artysta, żyjący poza Krakowem, podsumowuje swoją karierę muzyczną

Pięćdziesiątka to wyjątkowe urodziny w życiu mężczyzny. Jak Pan obchodził ten dzień?

Jak to było na rysunku Raczkowskiego? „Obchodzimy święto”. Więc ja też raczej „obchodzę”, z daleka. Od wielu lat w dniu imienin mam koncerty w Krakowie, a w dniu urodzin przez 11 lat organizowałem duże imprezy muzyczne w Inowrocławiu, mieście związanym z rodziną mojej matki. Nie siedzę przy stole i nie biesiaduję. Wolę ceremonie związane z muzyką.

No właśnie: taką muzyczną celebracją tej pięćdziesiątki jest potrójny album „L”, na którym znalazły się wcześniej niepublikowane Pana utwory, jak i największe przeboje, ale w wersji koncertowej. Skąd pomysł, aby wydać aż tak szeroki zestaw?

Pomysł pojawił się, kiedy poprosiłem znajomego o to, aby pomógł mi uporządkować moje archiwum. To osobnik, który od dzieciństwa chodził na moje wszystkie koncerty w Warszawie - i po jakimś czasie ujawnił swoje możliwości, jest swego rodzaju muzycznym detektywem, ma tajemne klucze do różnych archiwów i różne odkrycia na swoim koncie. Niedawno odkrył, że jest wiele moich nagrań, które nie były publikowane. Sam nie byłem świadom, że one istnieją. Postanowiliśmy więc dokonać wyboru tych utworów z szaf, piwnic i pawlaczy. Efektem tego jest „L”. Myślę, że to pierwsze i ostatnie takie wydawnictwo w moim dorobku, bo powiedziałem Wiktorowi: „Jakbyś jeszcze coś kiedyś wykopał, to zakop”.

Chociaż z Krakowa się wyprowadziłem, jestem na tyle blisko, żeby czuć się ciągle jego integralną częścią

Jakie refleksje towarzyszyły Panu podczas słuchania tych „staroci”?

Słysząc siebie z tamtego czasu, mam wrażenie, że kontaktuję się z dalekim krewnym. Ale to przyjemne. Może nie pożyczyłbym mu dzisiaj samochodu, ale mam wrażenie, że to ktoś, kto nie kłamał. A jeśli kłamał, to bardzo kunsztownie.

W dalszej części wywiadu:

 • nowa płyta artysty
 • jaki stosunek ma Turnau do "Piwnicy pod Baranami"
 • zmiany w życiu muzyka

 

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.