Tomasz Rusek

Gorzów: produkujesz aż 432 kg śmieci, więc lepiej wyrzucaj je z głową. Podpowiadamy Czytelnikom jak to zrobić [WIDEO]

Segregujesz śmieci? To segreguj jak trzeba. Patrz, co do jakiego pojemnika wrzucasz Fot. fot. Eneris Segregujesz śmieci? To segreguj jak trzeba. Patrz, co do jakiego pojemnika wrzucasz
Tomasz Rusek

W poniedziałek zaczyna się czwarty tydzień śmieciowej rewolucji. Jednak gorzowianie ciągle mają sporo pytań o odpady. A my mamy odpowiedzi od związku gmin MG6.

W jakim procencie dziś mieszkańcy MG6 (miasta i gmin) mają wskaźnik odzyskiwania odpadów a jaki musimy mieć w kolejnych latach?
W 2016 r. w przypadku papieru, szkła, metalu i tworzyw sztucznych mieliśmy osiągnąć poziom recyklingu w wysokości 18 proc. i taki poziom osiągnęliśmy. W 2017 r. musimy mieć już 20 proc. Potem z każdym rokiem o 10 proc. wyższe.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.



Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów!



 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też:



  • jazdę na rowerze

  • pływanie

  • urlopy

  • gołąbki

  • seriale

  • lenistwo



nie przepadam za:



  • winem

  • górami

  • ogórkową

  • tłumem

  • hałasami

  • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)



OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Andrzej S

Panie Redaktorze, odbieram cykl artykułów jako promocję i przybliżenie zasad selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Przy okazji wypełniania roli edukacyjnej i informacyjnej mógłby Pan pokusić się głębsze i bardziej poszerzone zaprezentowanie problemów związanych z selektywną zbiórką odpadów. To jest moja propozycja, może inspiracja do następnych artykułów. Jednocześnie uprzejmie proszę nie pisać, że mieszkańcy produkują śmieci. Cytat z artykułu -"... produkujesz aż 432 kg śmieci ...". Taka narracja jest szkodliwa i nie pokrywa się z prawdą, natomiast może służyć innym celom, np wywoływać poczucie winy. Oczywistym jest, że mieszkańcy produkują odpady, są to ich odchody (fekalia) ale nie o tym w Pana w artykule.
Mieszkańcy kupują odpady. Płacą za nie pieniądze, są do tego zmuszeni. Dla przykładu, czy można kupić cukier bez torebki? Dotyczy to wszystkich kupowanych przez ludzi produktów.
Odpady produkują fabryki.
Oczywiście w tym krótkim wywodzie jest bardzo duży skrót myślowy ale to nie powinno przeszkodzić Panu w zrozumieniu mojej prośby. Przy okazji poruszę jeszcze dwa tematy:
Jakie jest wykorzystanie przez gminy pieniędzy pobranych od mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych? Niestety znowelizowana ustawa pozwala gminie te konkretne pieniądze traktować jako przychód, co może być zachętą do realizacji innych pomysłów.
Jaka jest prawdziwa droga posegregowanych przez mieszkańców odpadów? Ile z nich faktycznie trafia do ponownego przerobu?
I na koniec refleksja: mieszkaniec kupuje produkty, segreguje (praca to pieniądze), płaci za odbiór. Ciekawy system.
A. S. mieszkaniec.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.