Gorlice. Przepustką do kina wiarus często była legitymacja, najlepiej starszego kolegi

Czytaj dalej
Fot. UM Gorlice
Tomasz Pruchnicki

Gorlice. Przepustką do kina wiarus często była legitymacja, najlepiej starszego kolegi

Tomasz Pruchnicki

To już pewne. Na film do sokolego gniazda już nie pójdziemy. Poczciwe, stare kino Wiarus zostanie już tylko w pamięci gorliczan. I choć nie raz psioczyliśmy wszyscy na to, że w kinie zimno, że fotele niewygodne, z miejscem każdy ma swoje wspomnienia i sentyment.

Poczekalnia przed kasą w kinie Wiarus. Tłoczą się ludzie przed seansem o 19. Część widzów już jest wpuszczona za drzwi, a część czeka na przedarcie biletów. Pani bileterka patrzy srogo na młodzież i ocenia ich czy oczekujący mają wymagane 18 lat, bo film ma takie obostrzenie.

Kilka dni wcześniej fotografie ze scenami z filmu wywieszone były w gablocie przy schodach do kina oraz na wystawie zakładu fryzjerskiego na obecnej ulicy Stróżowskiej. Tam zawsze na kilka dni przed planowanymi seansami, rozwieszony był repertuar.

Na film dla dorosłych z legitymacją kolegi

Aby się przedostać na seans przed czujnym okiem wieloletniej bileterki, młodzież wymyślała różne triki, które nie zawsze skutkowały.

Do klasyki należało pożyczanie legitymacji szkolnych od starszych kolegów - ale to mogło się źle skończyć. W przypadku wykrycia niezgodności wyglądu ze zdjęciem z legitymacji, dokument był zabierany i zwracany bezpośrednio... do szkoły. A w szkole nie było w tym czasie przelewek w takich sprawach.

Kiedy już przeszło się przez przysłowiową „bramkę w strefę bezpieczeństwa”, emocje opadały i czuło się dorosłość. Można było zakupić słodycze w sklepiku lub napić się herbaty przy tymczasowym barze z krzesłami.

Sławne produkcje tylko dla wybranych

Kiedy kończył się poprzedni seans, słychać było za oknami poczekalni gwar komentarzy widzów, którzy już wyszli. I tak wyglądała trudna droga młodzieży do kinematografii w Gorlicach.

Najgorzej było, gdy wyświetlane były sławne produkcje i westerny. Wtedy trzeba było mieć chody, aby kupić bilety. Natomiast nie było żadnych kłopotów podczas tak zwanego zbiorowego wyjścia do kina na seanse „narodowe”.

Zanim w Sokole powstało kino

Budynek dawnego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół miał dużą salę gimnastyczną z balkonem dla przedstawień kinowych i teatralnych.

Podczas obchodów świąt państwowych w latach 1906-1918 sala zawsze była pełna. Zaszczytem dla młodzieży był występ na tej scenie. Cała sala oświetlana była dwoma lampami naftowo-gazowymi.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • kiedy w Gorlicach pojawił się pierwszy projektor?
 • jak zmieniało się gorlickie kino?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Pruchnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.