Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Gorlice. Pomocnikami murarzy często były kobiety. Stawały przy betoniarkach, nosiły cegły

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Tomasz Pruchnicki

Gorlice. Pomocnikami murarzy często były kobiety. Stawały przy betoniarkach, nosiły cegły

Tomasz Pruchnicki

Miały zaledwie kilkanaście lat, gdy zatrudniały się na gorlickich budowach i to wcale nie w roli obsługujących gar kuchnię. W latach 60. minionego wieku, chociażby przy budowie bloku przy Kopernika 2 na równi z mężczyznami pracowały kobiety. Obsługiwały na przykład duże betoniarki czy też nosiły cegły. W ciężkiej pracy nie traciły nic ze swojej kobiecości i wrażliwości. Wręcz przeciwnie wnosiły w dość szorstkie grono odrobinę dobrego stylu.

Trzech sześciolatków z dwoma nastolatkami idą chodnikiem wzdłuż muru cmentarza w kierunku tak zwanej „dziadowni”. Przystają na wysokości dużej betoniarki z wielkim koszem zasypowym, stojącej na niewielkim podwyższeniu przy budowanym pierwszym bloku na nowym osiedlu przy ulicy Krakowskiej.

Teren budowy był lepszy niż niejeden plac zabaw

Ogrodzenie z dużych drewnianych ram wypełnionych siatką, barak jak wóz Drzymały i stosy cegieł oraz hałdy piasku to podstawowe wyposażenie tego placu.

Budowany z cegły blok jest długi i czteropiętrowy. Ekipa miejscowych małoletnich łazików postanowiła sprawdzić postęp robót w pewne wrześniowe niedzielne popołudnie 1966 roku.

Na budowie przebywał tylko stróż, mający swoje składane łóżko w baraku, który to na co dzień służył za pomieszczenie kierownika budowy, a popołudniami i nocami za sypialnię.

Czytaj więcej:

 • Dzieciaki za wszelką cenę chciały przejechać się na górę na platformie tego dźwigu. Kombinowały, jak to zrobić, bez wścibskiego oka i głośnego pomstowania stróża.
 • Wielka frajda - do Glinika w szoferce wywrotki.
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Pruchnicki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.