Górki w gminie Brzozów, sołectwo, o którym jest głośno na całym Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Ula Sobol

Górki w gminie Brzozów, sołectwo, o którym jest głośno na całym Podkarpaciu

Ula Sobol

Górki to piąta co do wielkości wieś w gminie Brzozów, ale w naszym plebiscycie pokonały wszystkie wsie na całym Podkarpaciu. Zdobyły tytuł Sołectwo Roku 2018.

Odwiedzamy nagrodzone sołectwo. Pierwszym naszym rozmówcą jest Grzegorz Ostrowski, sołtys wsi, który urząd piastuje już trzecią kadencję.

- To już dwunasty rok - z uśmiechem na twarzy mówi Grzegorz Ostrowski. - Cieszę się, że ludzie obdarzyli mnie zaufaniem i mam nadzieję, że ich nie zawiodę. Staram się rozwiązywać bieżące problemy i cieszę się ze wszystkich wspólnych sukcesów.

Przyjeżdżają goście z Polski i z zagranicy

Powierzchnia sołectwa wynosi 1205 ha, co stanowi 11 procent powierzchni gminy Brzozów. Wieś liczy 1 528 mieszkańców, którzy pracują głównie w Sanoku.

Przy wjeździe do Górek znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym mieszkańcy pochowali bezimiennych żołnierzy różnych narodowości.

- Cmentarz został odnowiony w 2014 roku - opowiada sołtys. - I co ważne, odwiedza go mnóstwo ludzi. Na parkingu przed cmentarzem można zobaczyć wiele obcych rejestracji i to nie tylko polskich. Nie ma dnia, szczególnie w okresie wakacyjnym, aby ktoś nie przebywał na cmentarzu.

Trzy kościoły, sala gimnastyczna, plac zabaw...

Czym Górki mogą się pochwalić?

Na przykład tym, że, jak na tak małą miejscowość, mają aż trzy kościoły.

- Obecnie drewniany kościół służy jako kaplica pogrzebowa - wyjaśnia sołtys. - Nowa świątynia została konsekrowana przez abp. Józefa Michalika 1 listopada 2007 roku. W bieżącym roku została zakończona budowa wieży. Z kolei swój kościół ma też przysiółek Wola Górecka. Został zbudowany na fundamentach starej szkoły.

W Górkach jest duża szkoła podstawowa (kiedyś było też gimnazjum) z salą gimnastyczną i piękny plac zabaw i siłownia.

- Od 2017 roku mamy galerię Art.Vici, którą otworzył Tadeusz Masłyk, lokalny poeta, malarz i rzeźbiarz - opowiada Grzegorz Ostrowski. - To jedyna taka galeria w okolicy, a nawet w powiecie.

Dużym zainteresowaniem cieszy się gospodarstwo agroturystyczne „Na Równiach”.

- Umiejscowione wśród pól, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych - opisuje sołtys wsi. - Można w ciszy odpocząć i zrelaksować się blisko natury.

Wieś bardzo muzykalna

- W tym okręgu miejscowość kojarzy się z muzykami. Bardzo dużo mieszka tutaj ludzi z wykształceniem muzycznym. Prowadzą orkiestry w Brzozowie, Dydni, Sanoku, są nauczycielami muzyki. Do połowy lat 80. działała też w Górkach orkiestra. Góreckie korzenie ma Marta Podulka, znana piosenkarka i kompozytorka - chwali się Grzegorz Ostrowski.

Kiedy w 2017 roku świętowano 70-lecie istnienia Ludowego Klubu Sportowego w Górkach, gwiazdą wieczoru była właśnie wokalistka Marta Podulka.

- Tak naprawdę to był pierwszy profesjonalny koncert w historii Górek - śmieje się sołtys.

Można zobaczyć krowę, jest kilka koni

W ostatnich 15-20 latach Górki bardzo się zmieniły.

- Kiedyś była to typowo rolnicza wieś, a dzisiaj praktycznie nie ma ani jednego dużego gospodarstwa rolnego - przyznaje sołtys. - Oczywiście, można zobaczyć jeszcze krowę, ale hoduje się je bardziej na swoje potrzeby. Jest też kilka koni. Ludzie zaczęli rezygnować z roli i zajmują się czymś innym.

Jak Górki imprezują

Od wielu lat Szkoła Podstawowa w Górkach cyklicznie organizuje imprezę „Wijowianki”, konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym biorą udział dorośli i dzieci.

- Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem - dopowiada sołtys wsi. - Ale w Górkach odbywają się też rodzinne pikniki i imprezy z okazji Dnia Dziecka. - W 2014 roku do użytku zostało oddane Centrum Sportowo-Rekreacyjne, w skład którego wchodzi plac zabaw, siłownia, budynek gospodarczy i teren pod organizację imprez plenerowych. Właśnie tam organizowane są nasze imprezy.

Od 2007 r. działa Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Górki. - Wśród wielu inicjatyw na uwagę zasługuje utworzenie i społeczne prowadzenie świetlicy wiejskiej, remont kapliczki na cmentarzu cholerycznym czy organizacja pikników rodzinnych i spotkań opłatkowych - wylicza sołtys.

Górki mogą pochwalić się również biblioteką, która prężnie działa od 1959 roku.

- Poziom czytelnictwa w Górkach jest bardzo wysoki. Książki wypożyczają dorośli i dzieci - podkreśla Klaudia Szteliga, kierownik Biblioteki Publicznej w Górkach. - Staramy się być na bieżąco ze wszystkimi nowościami.

Biblioteka organizuje również szereg zajęć dla najmłodszych w okresie ferii i wakacji. Bierze też udział w Nocy Bibliotek.

- U nas naprawdę dużo się dzieje - dodaje z uśmiechem Grzegorz Ostrowski, sołtys wsi.

Tadeusz Masłyk, artysta z Górek

Zainteresowani sztuką mogą odwiedzić prywatną galerię Art.Vici Tadeusza Masłyka, który w swoim dorobku artystycznym ma 25 wystaw indywidualnych i około 200 zbiorowych. Jego najnowsze wystawy (malarstwo olejne, grafika, rysunek i rzeźba) miały miejsce w Krośnie, Rzeszowie, Warszawie, Wiedniu i USA, a prace można znaleźć w wielu kolekcjach w Polsce i za granicą. Tadeusz Masłyk współorganizował również warsztaty literackie i plastyczne.

- W galerii Art.Vici organizowane są też spotkania literackie - dodaje Tadeusz Masłyk. - Zapraszam!

Sołectwo Roku 2018. O Górkach zrobiło się głośno

Po wygranej w plebiscycie Nowin Grzegorz Ostrowski otrzymał wiele gratulacji i ciepłych słów.

- Nie spodziewałem się, że sołectwo Górki zajmie pierwsze miejsce w konkursie - uśmiecha się sołtys.

Dla wszystkich mieszkańców to był szok, że o Górkach zrobiło się tak głośno nie tylko w powiecie brzozowskim, ale na całym Podkarpaciu.

- A to wszystko zasługa mieszkańców, którzy zmobilizowali się i zaczęli głosować na swoją miejscowość. Cieszę się bardzo, że Górki zaistniały w taki pozytywny sposób, w gazecie Nowiny, a także w internecie - mówi sołtys. - Serce człowiekowi rośnie i ta radość napędza mnie do jeszcze większego działania. To ogromne wyróżnienie i oczywiście kolejne wyzwanie. Taka nagroda motywuje.

Sołtys Górek ma jeszcze mnóstwo planów na przyszłość, dotyczących m.in. dróg.

Gratulujemy sukcesu i życzymy spełnienia wszystkich zamierzeń!

***
Sołectwo Roku 2018
Sołectwo Górki wywalczyło bon o wartości 5000 zł na zakup materiałów w markecie budowlanym Majster.

Drugie było sołectwo Pustyny w gminie Krościenko Wyżne - zdobyło bon o wartości 3000 zł na zakup w Majstrze.

Sołectwo Handzlówka w gminie Łańcut uplasowało się na trzecim miejscu i otrzymało bon o wartości 2000 zł na zakup materiałów w markecie Majster.

Ula Sobol

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.