Głubczycki szpital w krajowej czołówce

Czytaj dalej
Fot. Google Maps
Sławomir Draguła

Głubczycki szpital w krajowej czołówce

Sławomir Draguła

Jeszcze kilka lat temu groziła mu likwidacja. Teraz zajął drugie miejsce w Polsce, w rankingu szpitali z kontraktem do 29 mln zł.

- To sukces całej załogi naszego szpitala - mówi Adam Jakubowski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. - To pokazuje, że idziemy w dobrym kierunku, wszystko dla dobra pacjentów.

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach zajął II miejsce w ogólnopolskim rankingu szpitali publicznych z kontraktem do 29 mln zł. Wyprzedziła go jedynie i to zaledwie o punkt, lecznica z Augustowa. Założeniem rankingu jest docenienie jednostek publicznych, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej, a jednocześnie mają dobre wyniki finansowe. Szpitale oceniane są m.in. pod względem rentowności sprzedaży usług i przyrostu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- A ten ostatni się zwiększył m.in. dlatego, że w branych pod uwagę latach 2014 - 2015 o połowę zwiększyła się u nas liczba porodów - mówi dyrektor Jakubowski. - Udało się nam przyciągnąć dobrych lekarzy z okolicznych powiatów, a w ślad za nimi pacjentki.

Sukces głubczyckiego szpitala jest tym większy, że jeszcze kilka lat temu ze względów finansowych groziła mu likwidacja

- Udało się jednak wdrożyć plan naprawczy, zatrudniliśmy też kompetentnych ludzi, korzystamy z możliwości pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozwój, oszczędnie gospodarujemy każdą złotówka i efekty widać - dodaje Adam Jakubowski.

Głubczycka lecznica cały czas się rozwija. Powstała tam m.in. neurologia i nowoczesna diagnostyka, a stare oddziały są na bieżąco remontowane. W ostatnim czasie przekazano do użytkowania m.in. nowy oddziały chirurgii i pediatrii.

- W karetkach wdrożyliśmy system, dzięki któremu wyniki wykonywanych badań EKG od razu trafiają do Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca - mówi dyrektor.

W ostatnich latach szpital zainwestował w alternatywne źródła energii. Zamontowane zostały m.in. pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, czy żaluzje, które pozwalają racjonalnie gospodarować energią cieplną.

- Nasz szpital jest pierwszym w Polsce, który ma swój własny wiatrak produkujący prąd - informuje Józef Kozina, starosta głubczycki. - Niedawno przed szpitalem powstał też podjazd dla karetek, którego konstrukcja zabudowana jest w całości bateriami fotowoltaicznymi.

Remont szpitala powiatowego w Głubczycach

Sławomir Draguła

Z mediami jestem związany od 1997 roku. Zaczynałem jako dziennikarz. Mam wieloletnie doświadczenie w redagowaniu lokalnych tygodników Nowej Trybuny Opolskiej oraz branżowego wydawnictwa Strefa Biznesu. Dziś stawiam na nowe technologie. Jestem wydawcą portali nto.pl i naszemiasto.pl. Odpowiadam też za pozycjonowanie i rozwój portali, które są niekwestionowanymi liderami odsłon oraz w liczbie unikalnych użytkowników w województwie opolskim. Prowadzę także profile społecznościowe obu medialnych marek. Współtworzyłem portal motoryzacyjny regiomopto.pl, obecnie motofakty.pl. Po odejściu od laptopa trenuję karate kyokushin i przerzucam ciężary na siłowni. Jestem też wielkim fanem motoryzacji, a szczególnie sportowych samochodów.



Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.