Głosowanie rodzinne? To jest nierealny pomysł

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński/archiwum
Agnieszka Kamińska

Głosowanie rodzinne? To jest nierealny pomysł

Agnieszka Kamińska

Nigdzie na świecie nie wprowadzono głosowania rodzinnego, twierdzi dr Mateusz Radajewski, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS

Wicepremier Jarosław Gowin na konwencji PiS mówił o pomyśle wprowadzenia głosowania rodzinnego. Rodzice mieliby głosować w imieniu swoich nieletnich dzieci. Czy ta propozycja ma szansę na realizację?

Wszystko zależy od woli poszczególnych ugrupowań parlamentarnych. Do wprowadzenia głosowania rodzinnego konieczna byłaby bowiem zmiana konstytucji, a zatem uzyskanie większości 2/3 w Sejmie i bezwzględnej większości w Senacie. Zmianę poprzeć musiałaby więc nie tylko Zjednoczona Prawica, ale też znaczna część opozycji. Ze względu na kontrowersyjność tego pomysłu wydaje się to nierealne.

* Czy ta propozycja ma szansę na realizację?

* Czy gdzieś na świecie zastosowano takie rozwiązanie?

* Jak głosowaliby rodzice za dziecko, gdyby każde z nich było zwolennikiem innej opcji politycznej?

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agnieszka Kamińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.