Głośne słuchanie muzyki, brak koncentracji to oznaki, że ze słuchem dziecka coś się dzieje

Czytaj dalej
Fot. Arch. prywatne
Agata Flak

Głośne słuchanie muzyki, brak koncentracji to oznaki, że ze słuchem dziecka coś się dzieje

Agata Flak

Rozmowa z dr. hab. n. med. Piotrem H. Skarżyńskim, dyrektorem Instytutu Narządów Zmysłów w Kajetanach

Szacuje się, że co najmniej połowa dzieci w wieku szkolnym ma trudności np. w uczeniu się, z dysleksją czy z zaburzeniami koncentracji. Czy może mieć to związek z naszym słuchem?

Związek ze słuchem często na początku nie przychodzi nam na myśl i doszukujemy się innych przyczyn. Badania, które w różnych formach wykonywane są w Polsce już od 25 lat, spowodowały, że zaczęliśmy sprawdzać, co może się kryć za takimi problemami. Stąd też m.in. temat piątkowej konferencji „CAPD bez tajemnic. Diagnoza i terapia zaburzeń centralnego przetwarzania słuchowego u dzieci i młodzieży”. Zaburzenie centralnego przetwarzania słuchowego dotyczy tych osób, które mają dobry słuch, jeżeli chodzi o część obwodową. Oznacza to, że fala dźwiękowa dobrze przechodzi przez ucho zewnętrzne, środkowe aż do ślimaka. Problem pojawia się jednak na wyższych partiach, w momencie, gdy dochodzi do integracji systemu z korą skroniową. Mówiąc najprościej - osoba dotknięta zaburzeniami słyszy, lecz nie słucha - zachowuje się i funkcjonuje podobnie do osób z niedosłuchem. W efekcie dzieci czy osoby dorosłe mają problemy z koncentracją, osiągają gorsze wyniki w nauce. Charakterystycznym objawem tego problemu może być dla nich również głośne słuchanie radia i oglądania telewizji.

W dalszej części artykułu przeczytasz:

 • Co powinno być pierwszym sygnałem dla rodziców wskazującym na to, że ze słuchem dziecka jest coś nie tak?
 • Jak sprawdzić, że dziecko lub osoba dorosła ma zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego?
 • Gdzie szukać pomocy
Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.