Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Głos Ojca, czyli jak w Krakowie powstaje największy dzwon świata

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Grażyna Starzak

Głos Ojca, czyli jak w Krakowie powstaje największy dzwon świata

Grażyna Starzak

Ma blisko 5 metrów wysokości. 4,5-metrową średnicę. Waży 55 ton. Nazywa się „Głos Ojca” i jest największym na świecie dzwonem kołysanym. Czyli takim, który dzwoni, gdy kielich uderza o serce. Rekordowo duże będą też silniki, które mają go uruchamiać.

Dzwon-rekordzista powstał w krakowskiej firmie Metalodlew. I tam, niebawem, odbędzie się pierwsze, próbne dzwonienie. Potem „Głos Ojca” zostanie przetransportowany do Brazylii. Zostanie powieszony na zaprojektowanej specjalnie dla niego wieży, w sanktuarium, które przypomina naszą Częstochowę. Metalodlew, krakowska firma z tradycjami, okazała się jedyną w Europie, która mogła sprostać takiemu zadaniu.

Zamówienie na wykonanie dzwonu przyjął od Brazylijczyków trzy lata temu, właściciel pracowni ludwisarskiej w Przemyślu. Odlewa się tam wiele dzwonów do różnych kościołów.

Ale zamówienie Brazylijczyków, ze względu na gabaryty, było nietypowe. Po całej Polsce i Europie szukano firmy, która mogłaby odlać takiego kolosa.

- Trafili do mnie, bo dowiedzieli się, że tylko my mamy odpowiednie warunki techniczno-technologiczne, hale, urządzenia i fachowców - wspomina dr inż. Tadeusz Bogacz, właściciel Metalodlewu.

Decyzji w tej sprawie nie podjęli od razu, bo mają sporo zleceń z przemysłu i zobowiązania na kilka lat do przodu.

- Uznaliśmy jednak, że to dla nas prestiżowa sprawa. W przeszłości zrealizowaliśmy kilka projektów, o których było głośno: pomniki Jana Pawła II, elementy rzeźbiarskie - łącznie około 600 ton - na cmentarze wojenne w Katyniu, Miednoje i Charkowie. „Głos Ojca” to jakby ukoronowanie naszej artystycznej działalności. Poza tym żyjemy w kraju, w którym bicie dzwonów towarzyszy nam od urodzenia aż do śmierci - kontynuuje prezes Bogacz.

Glina i końskie łajno

Prace nad wykonaniem dzwonu rozpoczęły się w 2013 roku. Towarzyszyły im wielomiesięczne konsultacje i analizy naukowców, odlewników i ludwisarzy.

„Głos Ojca”, po łacinie „Vox Patris”, to ogromne przedsięwzięcie. M.in. ze względu na to, że powstawał tradycyjnymi metodami i w technologii sprzed wieków. Dzwony wykonywane są najczęściej ze stopu, który składa się w 22 proc. z cyny i 78 proc. z miedzi.

To tzw. brąz odlewniczy, często mylony ze spiżem, który tak naprawdę wykorzystywany był w odlewnictwie armat. Formę do odlewu dzwonu wykonuje się jednak z innego surowca. Z mieszanki gliny i… końskiego łajna.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.