Zabiegi spa w uzdrowiskach czy salonach kosmetycznych stają się coraz popularniejsze. Oprócz zdrowia dają nam one piękną i zadbaną skórę. Warto poświęcić na to na przykład sobotę.
Określenie spa ma dwa źródła. Pierwsze, to skrót od łacińskiego określenia sanus per aquam, co oznacza zdrowy dzięki wodzie. Drugie źródło może pochodzić od nazwy słynnego uzdrowiska położonego w Ardenach o nazwie Spa.
Prawdą jest jednak, że już nasi przodkowie odkryli uzdrawiającą moc wody i kąpieli.
To nie było tylko mycie się i już. To był rytuał religijny, który oczyszczał ciało i duszę. Relaksował i otwierał duszę na kontakt z bogami.
Poczuj się jak starożytni
Grecy i mieszkańcy Rzymu traktowali kąpiel jak pełnowymiarowy zabieg spa. Powstawały ogromne kompleksy łaźni, w których nie tylko dbano o skórę, tu kwitło życie towarzyskie. Sauny, masażyści, fryzjerzy - wszyscy czekali na dbających o ciało i urodę. W trakcie pobytu w takim kompleksie ćwiczono na specjalnie wyznaczonych placach. Co ciekawe dla weteranów rzymskich wojen organizowane były swego rodzaju sanatoria, w których leczono ich rany nie tylko medycznie, ale i przy pomocy słońca, wody i saun.
Ciało i dusza
We współczesnych ośrodkach spa także dbamy o zdrowie i urodę. Zabiegi fizjoterapeutyczne są uzupełniane o zabiegi kosmetyczne. Zabiegami, które są najczęściej wykonywane w takich ośrodkach są kąpiele solami mineralnymi dobranymi do rodzaju naszej skóry. Na dodatek stosuje się aromaterapię, która koi lub pobudza. Wykorzystuje się więc ekstrakt z lawendy, alg morskich, żeń-szenia. Dla dobra naszej skóry wykorzystywane są również proteiny mleka, wzbogacone o witaminy A lub E i wiele innych.
Aromat i aksamit
Bardzo popularne są też maski na całe ciało. Smarowanie borowiną, błotem z morza martwego czy alg morskich to tylko niewielki wycinek możliwości kosmetologii. Potem masaż, który nie tylko rozluźnia, ale i służy wmasowaniu odżywczych składników w skórę.
Najpopularniejsze zabiegi spa na skórę
- Aromaterapia - mieszanki olejków roślinnych wykorzystywane podczas kąpieli, masaży i oczyszczania skóry. Ich zapach wpływa na receptory mózgu i wzmaga skuteczność innych zabiegów.
- Balneoterapia - to po prosty kąpiele z różnymi dodatkami: wody morskiej, wody mineralnej, borowin i wielu innych. Pomagają także na bóle mięśni.
- Fizykoterapia - polega na leczeniu przy użyciu ultradźwięków, terapii świetlnej, mechanicznej, elektroterapii.
- Fototerapia - opiera się na stosowaniu światła. Po niej skóra jest lepiej ukrwiona i elastyczna.
- Thalassoterapia - to zabiegi z wykorzystaniem tego co daje morze: algi, błoto, woda, sproszkowane muszle.
- Moksa - ma na celu poprawienie krążenia, pobudzenie produkcji kolagenu, wpływającego na opóźnienie procesów starzenia. Zabieg polega na zbliżaniu do określonych punktów ciała tlącego się stożka wykonanego z chińskich ziół.
- Kąpiele perełkowe z różnymi dodatkami - usuwają toksyny z organizmu i remineralizują skórę. Morska woda zawierająca duże stężenie magnezu, potasu i cynku, sprawia, że skóra jest miękka i gładka
Zabiegi wodne
Balneoterapia w ośrodkach spa polega głównie na wykorzystaniu naturalnych środków leczniczych takich jak naturalne wody mineralne, sól bogata w mikroelementy, czy borowiny.
W aptece można kupić różnego rodzaju sole do kąpieli. Żeby uzyskać słabą solankę potrzebujemy około 1 kilograma soli na średnią wannę. Kąpiele stosujemy co dwa dni, czas zabiegu powinien wynosić 15-20 minut. Także borowina dostępna jest w aptece. Możemy na przykład robić z niej okłady na skórę. Ważne jest by w czasie zabiegu trzymać skórę w cieple. Owinąć ciało folią i nakryć kocem. Takie zabiegi można co drugi dzień przez okres 2-3 tygodni.
Samodzielny masaż
Masaże różnego rodzaju są w ofercie każdego ośrodka spa. W domu też mamy możliwość rozmasowania każdej części ciała. Najprostszym wyjęciem jest zakupienie specjalnej maty masującej nakładanej na fotel. Żeby podczas masażu wmasować w skórę odżywcze substancje przydadzą się specjalne wałki i kołowrotki. Do wykonania akupresury i jednocześnie odżywienia skóry stóp pomocne są wodne aparaty masujące do kupienia nawet w supermarkecie.
Domowe spa
Jeśli nie stać nas na wyjazd do spa, możemy zafundować sobie w domu niektóre zabiegi nie wydając zbyt wielu pieniędzy.
Krioterapia domowa
W domu można stworzyć prawdziwy ośrodek spa. Nawet z krioterapią sobie poradzimy. Co prawda, nikt nie będzie budował specjalnej komory, ale dostęp do wody i lodu przecież w domu mamy. W aptece są do kupienia specjalnie worki wypełnione żelem silikonowym. Wkładamy je do lodówki i stosujemy miejscowo, np. jako maseczkę chłodzącą na oczy. Naczynia krwionośne obkurczają się a worki na dolnych powiekach znikają bez śladu. Czas zabiegu powinien wynosić nie dłużej niż 20 minut na jedną okolicę ciała. Domowa krioterapia jest też bardzo przydatna osobom uprawiającym aktywnie sport, ponieważ pomaga szybciej likwidować skutki kontuzji takich jak stłuczenia.
Na ukrwienie skóry
We własnej łazience możemy również poddać się zabiegowi tzw. biczy szkockich. Wykorzystujemy tu głowice prysznicową z regulacją strumienia wody. Regulujemy ciśnienie, a jednocześnie puszczamy ciepłą i zimną wodę. Zasada brzmi: wody do 40 stopni C w czasie 0,5 do 1 minuty i zimnej w czasie 2-3 sekund . Zabieg powinien trwać 2-3 minuty.
Świeże powietrze
W większości miejscowości uzdrowiskowych musimy płacić tzw. opłatę klimatyczną za ... zdrowe powietrze. We własnym domu też możemy stworzyć sobie lepszy klimat.
Nasze domy są przeniknięte różnego rodzaju szkodliwym promieniowaniem. Emitują je telefony komórkowe, telewizor, komputery i inne udządzenia elektroniczne.
Co robić? Dbaj o dom!
- często wietrz mieszkanie - dbaj o czystość i każde odkurzanie kończ myciem na mokro. W kurzu rozwijają się roztocza, których odchody są silnie alergizujące
- dbaj o zieleń w domu, na przyład paprotki doskonale niwelują skutki niedobrego promieniowania
- pościel wymieniaj przynajmniej raz na dwa tygodnie. Po praniu dobrze suszyć ją na świeżym powietrzu.
- do czyszczenia łazienki i kuchni używaj naturalnych środków. Chemia „psuje” powietrze. Można ją zastąpić na przykład octem, który jest naturalnym odkamieniaczem i sodą, najlepszą do szorowania.
Aromaterapia domowa
Olejki aromatyczne świetnie oczyszczają powietrze. Mogą także wpływać na stan naszego ducha.
Możemy wybierać między różnymi olejkami:
- Orzeźwiające - cytryna, pomarańcza, sosna
- Tonizujące - lawenda, wanilia, rozmaryn
- Pobudzające - paczula, lilia, zielona herbata, geranium
- Rozgrzewające - goździki, drzewo sandałowe, jodła
- Odkażające - rozmaryn, szałwia, mięta
Olejki lecznicze najlepiej podgrzewać w specjlanych kominkach. U góry znajduje się nisza na wodę i kilka kropel olejku, u dołu miejsce na świeczkę. Lepiej zrezygnować ze świec zapachowych, ponieważ nie możemy być pewni, że olejki użyte do ich produkcji są pochodzenia naturalnego.
Autor: Maja Erdmann