Większość miejskich wigilii odbędzie się 18 grudnia. Podpowiadamy gdzie i kiedy odbędą się otwarte spotkania, które jednoczą mieszkańców.
Chyba pierwsza wigilia miejska w naszym regionie odbyła się w sobotę, 10 grudnia w Krośnie Odrzańskim. Była połączona z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Można już było kupić nie tylko świąteczne ozdoby, ale też choinki i karpie. Ciekawą propozycję przygotowała biblioteka - stoisko, na którym można było posłuchać świątecznych baśni i bajek.
Miejskie wigilie co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.
Zielona Góra
O szczegółach imprezy można przeczytać na stronie drugiej w rozmowie Gazety Lubuskiej z Agatą Miedzińską, dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, który przygotowuje to wielkie święto zielonogórzan.
Nowa Sól
- Pięknym nowosolskim zwyczajem jest celebrowanie wspólnie z naszymi mieszkańcami Wigilii Bożego Narodzenia. Spotykamy się zawsze na kilka dni przed świętami, aby wspólnie przełamać się opłatkiem, zaśpiewać kolędy, pobyć po prostu razem – zachęca do udziału Ewa Batko, rzeczniczka urzędu miejskiego.
W tym roku Miejska Wigilia odbędzie się w niedzielę 18 grudnia między godziną 16.00 a 18.00 w części spacerowej Placu Wyzwolenia. Organizatorzy, czyli urząd miasta oraz nowosolscy radni, będą częstowali gości: pierogami, barszczem, gorącą herbatą i kawą. Nie zabraknie również pysznych ciast.
Wigilia Sybiraków
Uroczyste spotkanie opłatkowe organizuje Zarząd Koła Związku Sybiraków w Nowej Soli. Wigilia odbędzie się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Kościuszki 26. Szefowa koła Danuta Cygan zaprasza Sybiraków i sympatyków i zachęca do zapisania terminu imprezy: wtorek, 20 grudnia, godz. 15.30. Będą jasełka w wykonaniu uczniów szkoły. Swój program artystyczny przygotują też Sybiracy.
Sulechów
Również w tej miejscowości najbardziej odpowiednim terminem na miejską wigilię i jarmark okazała się najbliższa niedziela. Już od godziny 10 na placu Ratuszowym będzie trwał kiermasz, a o godzinie 14.00 zacznie się wigilia. Będą: życzenia, dzielenie się opłatkiem i wieczerza wigilijna. Kolędy i pastorałki usłyszymy m.in. w wykonaniu pracowników i podopiecznych OPS. Wystąpią także soliści studia piosenki Sulechowskiego Domu Kultury, uczniowie szkoły podstawowej w Bukowie, solistki OSW w Sulechowie, artyści z Zespołu Śpiewaczego „Dominanta” działającego przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz chór Cantabile.
„Bądźcie z nami tego dnia!” - tymi słowami zachęcają mieszkańców do udziału organizatorzy.
Bytom Odrzański
Na bytomskim rynku miejska wigilia odbędzie się trzeci raz. Wyznaczono niedzielę 18 grudnia. Początek o godz. 16. – Plakaty wykonujemy sami z osobami niepełnosprawnymi na zajęciach artystycznych – podkreśla Katarzyna Zielonka, prezes Stowarzyszenia Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przystań”, które jest głównym organizatorem imprezy.
Spotkanie rozpoczną życzenia świąteczne od księdza proboszcza, burmistrza i radnych. Zaraz po życzeniach będzie można dzielić się opłatkiem. Harcerze przyniosą „Betlejemskie Światełko Pokoju”. Zaplanowano też występy dzieci z klas drugich. Usłyszeć i zaśpiewać będzie można tradycyjne polskie kolędy. Będą też występy zespołu ludowego „Wierzbniczanki”. A grupa wokalna „Przystań” przygotowała inscenizację integracyjną. Będzie także poczęstunek i kiermasz, na którym będzie można kupić ozdoby świąteczne.
Kożuchów
Do wspólnego kolędowania zapraszają radni miasta i burmistrz. Również w tym mieście najlepsza okazała się niedziela na wspólne spotkanie. Początek o godz. 15.00 na Rynku. Z mieszkańcami kolędować będą Kożuchowska Orkiestra Dęta, zespół Na Fali i studio wokalne Redis. Wszystkie osoby, które chcą i mogą podzielić się swoimi wypiekami mogą przynieść ciasta do CK Zamek lub na Rynek.
Otyń
Wigilię zaplanowano w najbliższą niedzielę o godz. 14. Spotkanie rozpoczną życzenia od władz gminy. Będzie można wspólnie kolędować z zespołem „Jarzębinki”. Wystąpią także uczniowie gminnych szkół z programem artystycznym. Przygotowane zostaną potrawy wigilijne. W razie silnego wiatru lub dotkliwego zimna spotkanie przeniesie się do Zespołu Szkół w Otyniu.
Żary
Wprawdzie miejska wigilia odbędzie się w niedzielę, 18 grudnia, to świętować będzie można już od piątku podczas jarmarku bożonarodzeniowego.
Już w pierwszy dzień na rynku wystąpią: Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury oraz zespoły z ŻDK. O 15.30 zacznie się wspólne kolędowanie z zespołem „Aby Do Rana”.
W sobotę, o godzinie 11 zacznie się koncert laureatów i wyróżnionych w Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Natomiast wigilia miejska zacznie się w niedzielę, o godzinie 12.00. Wystąpi kapela góralska Dolina „Nowego Słońca” i „Hot Cafe”. Każdego dnia dla dzieci będzie darmowa ciuchcia.
Żagań
Jarmark bożonarodzeniowy i żagańska wigilia odbędą się w niedzielę, 18 grudnia na placu Słowiańskim. O godzinie 16.00 rozpocznie się świąteczny koncert, a godzinę później mieszkańcy miasta będą mogli podzielić się opłatkiem. Będą wigilijne potrawy i okazja do zrobienia ostatnich zakupów podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego, który potrwa od 10.00 do 18.00.