Gdyńskie kina. Erotyczne seanse tylko w „Bajce”

Czytaj dalej
Fot. archiwum autora
Michał Miegoń

Gdyńskie kina. Erotyczne seanse tylko w „Bajce”

Michał Miegoń

W dwudziestoleciu międzywojennym, a w szczególności w latach 30., prowadzenie kina, mimo dużego początkowego wkładu własnego, jawiło się jako perspektywa solidnego zysku oraz biznesowej przygody. W centrum miasta powstawało coraz więcej kin o konkurencyjnych względem siebie cenach i ofercie repertuarowej. Takimi obiektami były nieistniejące już „Bajka” oraz „Bodega”.

Kino „Bajka” mieściło się w okazałej kamienicy pod adresem Skwer Kościuszki 14. Budynek należał do jednego z dyrektorów Stoczni Gdańskiej, Zygmunta Peszkowskiego i został wybudowana w nurcie wczesnego funkcjonalizmu. Kamienica, zaprojektowana efektownie przez architektów z Warszawy, Włodzimierza Prochaskiego oraz Stanisława Odyńca-Dobrowolskiego, mogła poszczycić się dużą salą na około 200 osób, w której mieścił się lokal rozrywkowy „Esplanada”. Jego nazwa, w języku portugalskim oznaczająca promenadę, nawiązywała do śródziemnomorskiego wystroju wnętrza oraz serwowanych potraw oraz drinków, związanych również z kuchnią tamtego regionu.

Niezwykła historia kin "Bajka" i "Bodega" w Gdyni. 

Które z kin było naywane najtańszym na Pomorzu i ile kosztował bilet?

Do czego zatrudniało się w kinie tzw. „Perfum-Bojów?

Jaki był reperturar gdyńskich kin i co w nich królowało?

Dlaczego zamknięto oba kina?

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Michał Miegoń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.