Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Gaz i węgiel drożeją. Co z cenami prądu i ogrzewania domów?

Zbigniew Bartuś

Dwa razy droższy prąd, o 40 proc. droższe ciepło i gaz - tyle płacilibyśmy, gdyby ceny energii dla domów podążały za rynkowymi

Czytaj felieton Zbigniewa Bartusia: Mitycznie tania energia z węgla. Rosyjskiego

Szokujący wzrost stawek za prąd i gaz uderza na razie w przedsiębiorców, bo płacą oni ceny rynkowe. Przez rok giełdowa cena prądu wzrosła ze 160 do ponad 300 zł za MWh. Tańszy prąd dla przemysłu mają dziś wszyscy nasi sąsiedzi, w tym Niemcy. Koncerny zużywające dużo energii, jak hutniczy Arcelor Mittal i cementowy Lafarge, negocjują więc z polskim rządem preferencyjne stawki, grożąc wyprowadzką znad Wisły.

- Najgorzej mają małe i średnie polskie firmy. Dostawcy energii masowo wypowiadają im umowy, żądając wyższych opłat - opisuje dr Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan.

A w domach? Też musi zdrożeć!

Cenowy armagedon nie dotknął na razie gospodarstw domowych, bo taryfy dla nich zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. Ale prezes URE Maciej Bando przyznaje, że podwyżki są nieuchronne. Musi bowiem brać pod uwagę interes nie tylko odbiorców, ale i spółek energetycznych i gazowych.

- Spółki te nie mogą już dalej przerzucać rosnących kosztów na przemysł, bo obce koncerny wyniosą się z Polski, a rodzime padną. Jedynym wyjściem jest podniesienie stawek dla gospodarstw domowych - tłumaczy dr Kulczycka. W jej opinii, przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi rząd nie pozwoli jednak spółkom energetycznym i PGNiG żądać znaczących podwyżek. - To decyzja polityczna, wynikająca z doraźnych potrzeb wyborczych. Ale ona tylko odwlecze egzekucję - dodaje.

90 proc. prądu wytwarza się w Polsce z węgla. Ten od czasu objęcia rządów przez PiS zdrożał, w ślad za innymi surowcami energetycznymi i z powodu niewystarczającego wydobycia w kraju, z 50 do 100 dolarów za tonę. Czterokrotnie wzrosły też ceny uprawnień do emisji CO2, co radykalnie winduje cenę energii w krajach o najwyższej emisji. - A Polska jest rekordzistą, właśnie z powodu dominacji węgla - mówi Janusz Steinhoff, b. wicepremier.

Czytaj więcej:

 • U progu kolejnego sezonu grzewczego (gdzieniegdzie już się rozpoczął) wielu Polaków martwi się, jakie rachunki przyjdzie im zapłacić za ciepło, prąd i gaz
 • Węgiel drożeje i będzie drożeć. Kiedy ze składów opałowych znikną gorsze sorty?
 • Co na to Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Zbigniew Rusek

Gazu już nie podnosić, ale prąd może podrożeć. Co więcej, gaz nie powinien być obciążony 23% podatkiem VAT, lecz preferencyjną stawką (najwyżej 8% a lepiej 5%) - wtedy zapłacimy za niego mniej i ogrzewanie będzie tańsze. Ochrona środowiska wymaga niższych cen gazu, czyli maksymalnej zniżki podatku VAT od tego paliwa (optymalne byłoby 0%).

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.