Fotoradary wróciły do żółtych skrzynek i znów robią zdjęcia. Wszystkie maszty przy drogach są aktywne

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Bartosz Gubernat

Fotoradary wróciły do żółtych skrzynek i znów robią zdjęcia. Wszystkie maszty przy drogach są aktywne

Bartosz Gubernat

Lubisz mocniej wdepnąć w pedał gazu? Lepiej uważaj. Jak informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego, po krótkiej przerwie wszystkie fotoradary stojące przy naszych drogach znowu rejestrują wykroczenia.

W województwie podkarpackim GITD ma 23 urządzenia stacjonarne służące do kontroli prędkości. To przede wszystkim 19 fotoradarów stojących przy drogach na masztach. W całym kraju jest ich około 400. Działają one przez całą dobę, 365 dni w roku. Ze względów technologicznych część z nich chwilowo była jednak wyłączona z użytkowania. Inspektorzy nie znaleźli bowiem na czas firmy, która je skontroluje i wystawi im legalizację. A bez takiego atestu urządzenia nie można wykorzystywać do pomiaru kontroli, który kończy się nałożeniem na kierowcę kary administracyjnej lub mandatu. Sprawa została nagłośniona przez media, a kierowcy szybko zaczęli się informować o tym, że radary nie działają.

ZOBACZ TEŻ: Statystyki fotoradarów na Podkarpaciu [LISTA]

Jak informują inspektorzy, problemu już nie ma. Każdy fotoradar zamontowany w żółtej skrzynce na maszcie jest aktywny i rejestruje wykroczenia. Ze statystyk GITD wynika, że na Podkarpaciu najwięcej kierowcy popełniają ich między Krościenkiem Wyżnym a Iskrzynią, gdzie działa odcinkowy pomiar prędkości. W całym 2018 roku urządzenie zarejestrowało tutaj aż 5386 wykroczeń. Spośród radarów na masztach najwięcej zdjęć zrobił radar stojący w Kraczkowej, przy drodze krajowej numer 94. Było ich aż 4766. Od 2015 roku liczba urządzeń wykorzystywanych przez GITD nie zmieniła się. Inspektorzy zapowiadają, że w przyszłym roku opublikują listę nowych lokalizacji, w których kolejne fotoradary będą sukcesywnie montowane. Wnioski o takie urządzenia składają także podkarpackie gminy, dlatego nie można wykluczyć, że przybędzie ich także w naszym regionie.

Uwaga kierowcy, wszystkie żółte fotoradary znowu kontrolują prędkość na drogach

Wszystkie 23 fotoradary stojące przy podkarpackich drogach są znowu aktywne i rejestrują wykroczenia. Część z nich została wyłączona tylko chwilowo, na czas legalizacji.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego obsługuje w naszym regionie 23 takie urządzenia. 19 z nich jest zamontowanych na masztach, w charakterystycznych - żółtych skrzynkach. Pojazdy, które w ich zasięgu przekraczają prędkość, są fotografowane, a zdjęcia natychmiast trafiają drogą elektroniczną do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie. Stąd listy z informacją o zarejestrowanym wykroczeniu są rozsyłane do właścicieli pojazdów w całym kraju.

Przerwa z powodu braku legalizacji

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Wbrew informacjom jakie kierowcy przekazują sobie m.in. na forach i przez CB radio, nogę z gazu lepiej zdjąć w rejonie każdego z tych urządzeń na Podkarpaciu. "

Pozostało jeszcze 51% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.