Fortepiany z Ostromecka znane w całej Polsce
Fortepiany z kolekcji Andrzeja Szwalbego są częścią projektu „Fortepiany w zbiorach polskich”. Wczoraj go podsumowano.
W Pałacu Starym w Ostromecku pojawiła się Agata Mierzejewska z Instytutu Muzyki i Tańca, która koordynowała prace nad skatalogowaniem tego zbioru. Nie mogła przestać komplementować ostromeckiej kolekcji. - To, co macie jest fenomenalne - mówiła.
Dzięki projektowi instrumenty z Ostromecka znalazły się na portalu instrumenty.edu.pl i są uznawane za jedną z trzech najważniejszych kolekcji w Polsce. To ponad pięćdziesiąt fortepianów.
Wizyta przedstawicielki Instytutu Muzyki i Tańca była pretekstem, by przedstawić plany związane z kolekcją. Opowiedział o nich Andrzej Gawroński z pałacowej pracowni. W 2016 roku wystawa ma się poszerzyć o kolejne kilkanaście fortepianów, które zostaną wydobyte z magazynów. Instrumenty zostaną wydzielone od zwiedzających, ponieważ na razie sporym problemem jest to, że każdy zwiedzający kolekcję chce sobie na instrumentach zagrać. Szyby w Pałacu Starym zostaną też pokryte specjalną folią , która zabezpieczy instrumenty przed działaniem promieni UV.
Wiele z instrumentów wymaga natychmiastowej renowacji, MCK zarządzającego pałacem w Ostromecku na razie jednak na to nie stać.