W parku przemysłowym w Zielonej Górze jeszcze w tym miesiącu prawdopodobnie ulokuje się kolejna firma. Tym razem z branży samochodowej
W Lubuskim Parku Przemysłowym w Zielonej Górze Nowym Kisielinie strefa zaczyna się ożywiać. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu firma Ideal Automotive, duży inwestor z branży motoryzacyjnej, ogłosi, że zbuduje tu swój zakład. W lipcu została powołana do życia spółka Ideal Automotive Zielona Góra. Szczegóły planowanego przedsięwzięcia są jeszcze trzymane w tajemnicy. Firma to znany dostawca wyposażenia wnętrz samochodów. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prowadzone są także rozmowy z inną firmą motoryzacyjną z Indii.
- Myślę, że w drugiej połowie września będziemy mieli bardzo dobre informacje dla zielonogórzan - powiedział nam w poniedziałek, 5 września, Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta Zielonej Góry.
W poniedziałek w Nowym Kisielinie oficjalnie otwarto zamiejscowe biuro Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ma służyć za miejsce spotkań z inwestorami zainteresowanymi ulokowaniem tu nowych zakładów. Na uroczystości wręczono też zezwolenia na działalność w strefie trzem firmom, które wkrótce rozpoczną budowę swoich nowych zakładów. To Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej (zajmuje się projektowaniem i budową zakładów przemysłowych), Brinkmann Manufaktur (producent łóżek i materacy) oraz Styropin (producent płyt styropianowych). W sumie te trzy spółki zadeklarowały, że zatrudnią w swoich zakładach minimum 100 osób. Ale gdy okrzepną, miejsc pracy może być dużo więcej.
- Do inwestycji w Zielonej Górze przekonał mnie wiceprezydent miasta Krzysztof Kaliszuk, z którym połączyła mnie pasja do jazdy konnej - przyznał Johan Brinkmann, prezes Brinkmann Manufaktur. Niemiecki producent ma już jedną fabrykę w Polsce, w której zatrudnia 600 osób, głównie stolarzy i tapicerów. Czy do takiego rozmiaru rozrośnie się planowany zakład w Nowym Kisielinie?
KSSSE zachęca do inwestycji również w innych miastach regionu. W Gorzowie Faurecia przymierza się do budowy kolejnej hali. Firma Mestil poszukuje ślusarzy, spawaczy i tokarzy. Teleskop w Kostrzynie - spawaczy, monterów i operatorów CNC.
Już niedługo na pracę będą mogli liczyć też mieszkańcy powiatu sulęcińskiego. Planuje się tu otwarcie firmy produkującej firany i zasłony, a także niemieckiej fabryki mebli. Na zatrudnienie będzie mogło liczyć około 300 osób.
W tym roku inwestorzy pojawili się także w Gubinie. Największy to spółka TVG, która będzie wytwarzać komponenty wentylacyjne. Mowa jest o pracy dla nawet 300 osób.