Film zdobywcy Oscara "Zimna wojna" zbiera owacje. Pierwsze sceny zagrało Podkarpacie

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Beata Terczyńska

Film zdobywcy Oscara "Zimna wojna" zbiera owacje. Pierwsze sceny zagrało Podkarpacie

Beata Terczyńska

Pierwszy pokaz filmu, do którego zdjęcia powstawały także w Kalwarii Pacławskiej na Podkarpaciu, wzbudził euforię publiczności podczas 71. Festiwalu Filmowego w Cannes. I dwudziestominutową owację na stojąco. Rzeszowska publiczność była równie oczarowana.

Niewiarygodne uczucie, kiedy zdobywca Oskara zaprasza na obiad i po prostu chce poznać, bo widział „Bogów” - mówi Tomasz Kot, któremu reżyser Paweł Pawlikowski zaproponował rolę Wiktora w „Zimnej wojnie”. - Czułem się zaszczycony, szczęśliwy i bardzo ciekawy. Pamiętam, że w „Idzie” najbardziej zauroczyła mnie ta słynna oszczędność aktorska, która u tego reżysera występuje. Obserwowałem, jak z kolegami - aktorami coś fantastycznego się dzieje na ekranie. Kiedy padła propozycja roli Wiktora pomyślałem, że w końcu będzie można spróbować innego kina, z trochę większym skupieniem, koncentracją.

Joanna Kulig śmieje się, że Paweł (znają się od 8 lat i przyjaźnią) zadzwonił i powiedział tak: Joanna, przesyłam ci scenariusz, ale wciąż szukamy.

- Kiedy zakulisowo dowiedziałam się, że podobno poszukuje innej młodej Kulig, pomyślałam: O nie! A więc to tak?! Trzeba zawalczyć o rolę Zuli. I walczyłam ostro, choć jednocześnie starałam się nie przekombinować na zdjęciach próbnych. Przypomniałam sobie słowa jednego z pedagogów ze szkoły teatralnej, że film jest najważniejszy. Stwierdziłam, że w takim razie niech zwycięży ten, kto najbardziej pasuje do tego obrazu. Jeśli to nie będę ja, trudno. Ale chciałam, żebym to była ja. I nieskromnie powiem, cieszę się, że to właśnie ja - śmieje się.

„Zimna wojna” to pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski. Dzieli ich niemal wszystko, a szczególnie pochodzenie i temperament. Od początku wydają się tragicznie niedobrani. Okazuje się jednak, że mimo wszelkich różnic i przeciwności losu, są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. Tłem dla ich historii miłosnej są niesprzyjające czasy chgdy - zimnowojenna Polska lat pięćdziesiątych, Berlin, Jugosławia i Paryż.

W dalszej części przeczytasz:

- jaką sytuację Tomasz Kot miał na myśli, mówiąc: Czuliśmy się jak sportowcy, jak drużyna piłkarska

- jak Joanna Kulig przygotowywała się do roli w filmie

- co Cate Blanchett szepnęła do ucha Tomaszowi Kotowi podczas festiwalu w Cannes

Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.