Felieton Ryszarda Tadeusiewicza: Rywalizacja podczas narodzin fotografii

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Ryszard Tadeusiewicz

Felieton Ryszarda Tadeusiewicza: Rywalizacja podczas narodzin fotografii

Ryszard Tadeusiewicz

W zeszłym tygodniu opisałem początki dagerotypii - techniki fotograficznej wynalezionej przez Francuza Daguerre. Na replikę Anglików nie trzeba było długo czekać. 24 stycznia 1839 roku Michael Faraday ogłosił w Royal Institution w Londynie, że brytyjski wynalazca William Henry Fox Talbot opracował metodę rysownia światłem (Photogenic Drawing), odmienną od francuskiej i pod pewnymi względami lepszą.

Technika ta nie wzbudziła początkowo dużego zainteresowania. Wynikało to z bardzo intensywnego promowania (jak byśmy to dziś nazwali) wynalazku Daguerre’a przez rząd i media francuskie. Dodatkowo, metoda dagerotypii była udostępniana wszystkim zainteresowanym za darmo (pisałem o tym tydzień temu), podczas gdy Talbot swoją metodę opatentował i nie pozwalał jej stosować bez wymaganych opłat.

Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Tadeusiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.