Grażyna Ostropolska

Fala bankructw. Czy nadchodzi budowlane tsunami?

Zakończenie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku: Szubin - Jaroszewo przez Żnin będzie opóźnione o 14 miesięcy Fot. Tomasz Czachorowski Zakończenie budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku: Szubin - Jaroszewo przez Żnin będzie opóźnione o 14 miesięcy
Grażyna Ostropolska

Organizacje zrzeszające pracodawców branży budowlanej biją na alarm. - Rząd chwali się wzrostem inwestycji i wstydliwie przemilcza fatalną kondycję wykonawców, którzy lada moment zostaną bankrutami i zaczną schodzić z budów. Grozi nam budowlany kryzys! - ostrzegają.

Prawie 40 tys. polskich firm budowlanych to dłużnicy, których zaległości wobec banków i kontrahentów zbliżają się do 5 mld zł. W I kwartale br. niewypłacalność ogłosiło 260 firm budowlanych. Tak źle nie było od 10 lat, nawet w latach 2012 - 2015, gdy rocznie upadało 200 firm budowlanych. Jak to możliwe, skoro od dwóch lat mamy w Polsce boom inwestycyjny?

Ceny rosną

- Popełniono błąd, polegający na skumulowaniu publicznych inwestycji i uruchomieniu ich w jednym czasie, czyli z końcem 2016 r., po roku całkowitego zastoju - zauważa Rafał Bałdys, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Zadziałały prawa rynku i producenci materiałów budowlanych, na które wzrósł popyt, wciąż podnoszą ceny. Kruszywa podrożały już o 20 proc., asfalt o 32 proc., stal o połowę. Wyższe są ceny energii (o jedną trzecią) i paliwa, a podwyżka płacy minimalnej podrożyła robociznę. Najgorzej jest w drogownictwie.

Odczuli to na własnej skórze

- Dwa lata temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła sporo przetargów w formule: „Zaprojektuj, wybuduj”, gdzie oferenci przygotowali kosztorysy z uwzględnieniem cen z 2015 r., czyli bardzo niskich, które szybko się zdezaktualizowały, a inwestor nie chce renegocjować umów. Na dodatek, by wygrać przetarg, niektóre firmy zaniżały koszty budowy nawet o 30 proc., zaś Krajowa Izba Odwoławcza odrzucała protesty tych, którzy kwestionowali zaniżoną ofertę - mówi Marek Gotowski, budowniczy dróg i mostów (zbudował ich 60), który fatalne skutki długoterminowych umów odczuł na własnej skórze. - Jeśli w tego typu kontraktach nie dostosuje się cen do inflacji w branży budowlanej, to jesienią zacznie się fala bankructw i kolejni wykonawcy zejdą z budowy - uważa.

Firma „Gotowski” zeszła w maju z budowy 15 obiektów na drodze S-5 (na odcinku Szubin - Jaroszewo przez Żnin), broniąc się przed bankructwem.

Przeczytaj dalszą część artykułu.

Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Ostropolska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.