Fabryka Volkswagena zmieniła życie w całym powiecie

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Marta Danielewicz

Fabryka Volkswagena zmieniła życie w całym powiecie

Marta Danielewicz

Już 24 października odbędzie się uroczyste otwarcie zakładu Volkswagena w Białężycach. Fabryka wpłynęła na rozwój gminy i powiatu wrzesińskiego. Utworzono nowe miejsca pracy.

Na powierzchni 220 hektarów, czyli 300 boisk piłkarskich, stanęła nowoczesna hala budowy, karoseria, lakiernia, hala montażu, park dostawców, dział samochodów specjalnych, dział produkcji pilotażowej. Produkowanych ma tu być 100 tysięcy aut rocznie. Po blisko dwóch latach budowy, inwestycja warta ok. 800 milionów euro zakończyła się sukcesem. Dokładnie 24 października odbędzie się uroczyste otwarcie największej zagranicznej inwestycji w Polsce - fabryki Volkswagena Craftera w Białężycach pod Wrześnią. W tym dniu obecnych będzie w murach zakładu 800 gości, w tym premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów.

Volkswagen I.D zapowiedzią nowej epoki w motoryzacji

Źródło: Agencja TVN / x-news

Jednak to nie tylko sukces niemieckiego giganta i polskiej gospodarki. Budowa Volkswagena Craftera odcisnęła też piętno na regionie wrzesińskim.

Rozwój gospodarki

Chociaż do otwarcia pozostał jeszcze tydzień, pracownicy Volkswagena już teraz pracują nad produkcją nowego modelu Craftera. Po przetestowaniu wyposażenia fabryki, już zaczęto produkować pierwsze auta.

- Docelowo zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 3 tysiące osób. Już pracuje w niej 1600 nowych pracowników, zatrudnionych na pierwszą zmianę. Rekrutacja kolejnych pracowników wciąż jeszcze trwa

- mówi Dagmara Prystacka, rzecznik Volkswagen Poznań.

Napływ nowych pracowników odczuwa także gmina Września. Kiedy w innych gminach ubywało mieszkańców, we Wrześni ta liczba wzrosła o 590 osób.

- A jeszcze jest gros tych, którzy nie są tu zameldowani - zwraca uwagę Joanna Andrzejak z referatu obsługi inwestorów Urzędu Gminy Września. - Obserwujemy, jak rozrastają się inwestycje mieszkaniowe, powstają kolejne bloki, osiedla - dodaje.

Budowa fabryki przyczyniła się też do spadku bezrobocia.

- Gdy rozpoczynaliśmy prace, bezrobocie we Wrześni było na poziomie 13,5 procent. Teraz wynosi 8,5 proc.

- chwalił Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

Jednocześnie w gminie i powiecie rozwinęła się też branża gastronomiczna i hotelarska. Jak mówi J. Andrzejak, zwłaszcza w trakcie budowy zakładu powstały nowe punkty restauracyjne i małe hotele pracownicze.

Wraz z budową fabryki pod Wrześnią wyrosła Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w bezpośrednim sąsiedztwie niemieckiego koncernu posiada około 90 ha terenu inwestycyjnego, objętego ulgami podatkowymi - dla dużych przedsiębiorstw 25 procent, 35 procent dla średnich i 45 dla małych.

Terenami zainteresowani są potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby współpracować z VW.

- W tym roku wałbrzyska strefa zakończyła budowę hali przemysłowej na terenie WSAG. Połowa obiektu została wynajęta przez firmę Sitech, producenta siedzeń samochodowych dla VW - mówi Monika Korzewicz z Departamentu Komunikacji i Marketing WSSE.

Podstawową korzyścią jest tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój infrastruktury. Na terenach objętych wałbrzyską strefą w gminie Września działa 7 firm. XS świadczy usługi magazynowania towarów, Krispol produkuje bramy segmentowe, okna oraz drzwi, firma Gibowski wytwarza znicze i wkłady do zniczy, Flex Films zajmuje się produkcją wyrobów z tworzyw sztucznych, Gestamp Polska specjalizuje się w tłoczeniu oraz spawaniu elementów karoserii, ABC Logis świadczy usługi magazynowania i przeładunku towarów.

Współpraca ze szkołami

Volkswagen, słynący ze wsparcia szkolnictwa, rozpoczął też współpracę z wrzesińską szkołą.

- Podjęliśmy działania z dwoma firmami: Gestamp i Volkswagen. We wrześniu otworzyliśmy nowy kierunek kształcenia: mechanik precyzyjny, który cieszył się dużą popularnością. W tym zawodzie kształci się 20 uczniów, w tym 5 dziewczyn. 12 z nich ma praktyki w Volkswagenie

- opowiada Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni. W przyszłym roku planowane jest otwarcie kolejnych klas patronackich związanych z lakiernictwem i blacharstwem samochodowym.

Nowa flota WOŚP, Volkswagen oficjalnym partnerem Fundacji

Źródło: Agencja TVN / x-news

Oprócz tego powiat przymierza się do budowy Centrum Treningowego dla uczniów szkoły, którzy chcą się kształcić w tym zawodzie. W przyszłości mają być pracownikami Volkswagena we Wrześni.

Marta Danielewicz

Zajmuję się głównie tematyką z zakresu ochrony środowiska, śledzę także rozwój lokalnego biznesu. Tropię afery toksyczne, bacznie obserwuję zmiany w świadomości i prawie dotyczące ochrony środowiska. Staram się rzetelnie i na bieżąco informować przed jakimi wyzwaniami stoimy w obliczu zmian klimatycznych, stepowienia Wielkopolski i suszy. Z kolei w biznesie podziwiam nowe rozwiązania technologiczne, kibicuję małym i dużym firmom, stosującym się do zasad CSR, piszę o prawach pracownika, a także o tych, którzy o nie walczą.
Prywatnie mam szczęście być właścicielką psa, który został interwencyjnie odebrany z pseudohodowli, lubię dobrą kuchnię, niskobudżetowe podróże po świecie, a także filmy animowane.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.