F-35, samoloty 5. generacji będą w przyszłości bronić polskiego nieba

Czytaj dalej
Fot. CALYX/REX/EAST NEWS
Kazimierz Sikorski

F-35, samoloty 5. generacji będą w przyszłości bronić polskiego nieba

Kazimierz Sikorski

Mitów wokół tej super maszyny narosło wiele, że jest niewidzialna dla radarów przeciwnika, ale też dodawano, że F-35, bo o tym myśliwcu mowa, “skażony” został tak wieloma usterkami, że pewnie nieprędko pojawi się na niebie. A jednak....

Przybywa krajów, które zdecydowały się na zakup jedynego jak na razie wielozadaniowego samolotu 5. generacji, którego seryjna produkcja dopiero teraz rusza. Mają go już Duńczycy, Norwegowie, Holendrzy, ma lotnictwo Izraela i Wielkiej Brytanii. W nieokreślonej jeszcze, ale niezbyt odległej przyszłości jest szansa, że kilkadziesiąt F-35 zasili też polską powietrzną flotę. Mówi się o co najmniej 32 takich maszynach. Może będzie nieco mniej, może więcej.

Rozmowy się toczą, o czym świadczy niedawna wizyta sekretarz sił powietrznych Stanów Zjednoczonych Heather Wilson, która rozmawiała z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem m.in. o pozyskaniu samolotów nowej generacji. Wilson zapowiedziała, że w maju Amerykanie przyślą do Warszawy zespół, który przedstawi naszym specjalistom możliwości F-35.

O tych samolotach szefowie producenta, amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zwykli mówić: nie można zestrzelić czegoś, czego nie widać. F-35 rzeczywiście uchodzi za niewidzialnego, choć nie do końca. Prawda jest taka, że radary przeciwnika mogą go wypatrzeć dopiero wtedy, gdy samolot jest już bardzo blisko. Na reakcję obronną jest już wówczas za późno. A co do usterek, które mają nękać ten typ maszyny, to zwykle jest tak, że “dziecięcą chorobę” przechodzi każdy nowy model samolotu, czy to pasażerski czy wojskowy a w przypadku F-35 nie zanotowano lawiny niedoróbek, które sprawiałyby, że ten model jest “skażony” błędami.

Prawda o F-35 jest taka, że takich samolotów nie ma żaden inny kraj poza Stanami Zjednoczonymi i jego sojusznikami. Rosjanie próbowali dorównać osiągom i możliwościom F-35, od lat bowiem pracowali nad swoim samolotem piątej generacji SU 57. Coś jednak poszło im nie tak, skoro tamtejszy resort obrony stwierdził w pewnym momencie, że rosyjska armia nie potrzebuje takich maszyn na polu walki. Tłumaczenie o tyle pokrętne, że w dobie nowych zagrożeń, taki właśnie samolot, jak myśliwiec stealth F-35 jest jak najbardziej potrzebny.

Mamy więc szansę dołączyć do elitarnej grupy państw, które będą dysponować maszynami piątej generacji. Kiedy dokładnie to się stanie? Kiedy padła sugestia do ministra Mariusza Błaszczaka, że transakcja jest pieśnią odległej przyszłości, padło w odpowiedzi, że "nie jest daleko". Minister dodał, że rozmowy o F-35 są intensywne i przypomniał o swoim spotkaniu z wiceprezesem koncernu Lockheed Martin, który jest producentem F-35.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kazimierz Sikorski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.