E-recepty i e-skierowania - pakiet informacji dla seniorów
Seniorze! Dowiedz się, w jaki sposób skorzystać z nowoczesnych rozwiązań przygotowanych przez NFZ: z e-recepty oraz e-skierowania - rozwiązań, które zostały stworzone z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie nas wszystkich.
E-recepta to cyfrowe udogodnienie dzięki któremu, łatwiej, szybciej i bezpieczniej wykupisz leki w aptece.
E-recepta jest zawsze czytelna i poprawna, nie wymaga pieczątek ani podpisów. Takiej recepty nie można zniszczyć ani zgubić. To recepta, którą lekarz wystawia w systemie elektronicznym. Można ją otrzymać na trzy sposoby.
Jak działa e-recepta?
Załóż Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i korzystaj wygodnie z usług cyfrowych
- otrzymasz e-receptę SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail
- możesz wykupić leki z recepty w różnych aptekach nie tracąc refundacji
- masz możliwość udostępnienia bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków
- możesz odebrać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem)
Zastąp papierowe skierowanie cyfrową wersją
E-skierowanie umożliwia pełną, elektroniczną obsługę procesu skierowania na leczenie – od momentu wystawienia skierowania do momentu realizacji. Od 8 stycznia 2021 r. wszystkie skierowania będą wystawiane w postaci elektronicznej! E-skierowanie to same korzyści:
- nie musisz dostarczać skierowania osobiście w terminie 14 dni — wystarczy rejestrując się osobiście lub telefonicznie podać 4-cyfrowy kod i PESEL (to ważne szczególnie dla osób samotnych i schorowanych)
- nie będziesz musiał wracać do lekarza z powodu nieczytelności ręcznie wypisanego dokumentu
- nie zgubisz e-skierowania i nie trafi ono w niepowołane ręce — jest zapisane na Internetowym Koncie Pacjenta; świadczeniodawca zawsze może odtworzyć kod e-skierowania, które wystawił, a ty możesz sprawdzić kod na swoim IKP
- możesz (lub upoważniona osoba) śledzić historię leczenia na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w każdym momencie sprawdzić historię e-skierowań.
Przysługuje ci refundacja protezy, wózka inwalidzkiego, laski, kul, balkonika, pieluchomajtek czy obuwia ortopedycznego.
Otrzymanie zlecenia na wyroby medyczne ułatwi e-zlecenie
W 2020 roku zmienił się system wystawiania, potwierdzania i realizacji wniosków o dofinansowanie z NFZ do zakupu produktów medycznych. Papierowy wniosek na zaopatrzenie w wyroby medyczne zastąpiło e-zlecenie na wyroby medyczne. Wystawione przez osobę uprawnioną jest natychmiastowo weryfikowane w systemie elektronicznym i w przypadku pozytywnej weryfikacji, elektronicznie potwierdzane przez NFZ.
Zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz, ale też pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta lub inne osoby uprawnione. Nie zawsze wystarczy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Obowiązuje też zasada specjalizacji, czyli zlecenie na okulary wystawia okulista, a na zakup wózka inwalidzkiego m.in.: ortopeda, neurolog, chirurg, lekarz rehabilitacji medycznej czy reumatolog.
W związku z epidemią koronawirusa lekarz (lub inna osoba uprawniona) może wystawić zlecenie na wyrób medyczny w ramach teleporady. Pacjent otrzymuje tylko numer zlecenia, który wraz z numerem PESEL umożliwia zakup potrzebnego wyrobu medycznego w sklepie medycznym lub w aptece, które mają umowę z NFZ.
Bezpieczni w czasie epidemii – bez obaw wyjedziesz do uzdrowiska
Ważne! Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Testy możesz wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. O tym, gdzie wykonać takie badanie, poinformuje cię pisemnie Śląski Oddział Wojewódzki NFZ. Oddział wskaże adresy punktów pobrań oraz godziny, w których oczekując na rozpoczęcie leczenia uzdrowiskowego, będziesz mógł poddać się badaniu. Wynik testu przed wyjazdem przekaże ci uzdrowisko, do którego zostałeś skierowany. W przypadku negatywnego wyniku testu - uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.
Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie epidemii. Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, ponieważ mogą znajdować się na nich wirusy i bakterie.
Bezpłatna opieka medyczna – sprawdź, gdzie się leczyć
Masz skierowanie? Chcesz dostać się do lekarza specjalisty, do którego skierowanie nie jest potrzebne? Sprawdź jak to najszybciej zrobić. Zobacz najbliższy termin badania i skorzystaj z Informatora o Terminach Leczenia na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl Strona ułatwia wyszukanie pierwszego wolnego terminu do lekarza lub przychodni.