E-recepta i jej realizacja: To musisz wiedzieć o elektronicznych receptach. Od kiedy? Jak założyć? Jak korzystać?

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Anna Folkman

E-recepta i jej realizacja: To musisz wiedzieć o elektronicznych receptach. Od kiedy? Jak założyć? Jak korzystać?

Anna Folkman

E-recepta: Od tego roku pacjent może otrzymać u swojego lekarza zamiast papierowej recepty, receptę elektroniczną, czyli e-receptę i zrealizować ją w każdej aptece. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty. Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.

Elektroniczna recepta (e-recepta). Jaki jest cel?

E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (System P1).

Głównym celem udostępnionej funkcjonalności e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept.

Jest to recepta wystawiona przez lekarza w systemie informatycznym. Aby ją wystawić, lekarz musi mieć do tego systemu dostęp, czyli się w nim zarejestrować. O to nietrudno, trzeba tylko mieć w gabinecie lekarskim dostęp do Internetu.

Każdy pacjent może otrzymać e-receptę, pod warunkiem, że założy dla siebie Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP.

E-recepta: Co trzeba zrobić, by korzystać z elektronicznej recepty?

  1. Założyć IKP.
  2. Zapytać lekarza, czy wystawia już e-recepty, a jeśli nie - namówić go, by to robił.
  3. Numer e-recepty lekarz przekazuje pacjentowi na telefon komórkowy sms-em lub wysyła na adres e-mail, albo po prostu drukuje.
  4. Z taką e-receptą pacjent idzie do swojej ulubionej apteki.
  5. Od tego roku e-recepty realizują wszystkie apteki, tak w województwie zachodniopomorskim, jak i w całym kraju.

Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?

Nie musisz się martwić o to, że ją zgubisz albo zniszczysz. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo, że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę możesz bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.

Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo ci pomógł.

E-recepta. Zobacz, jak z niej korzystać!
E-recepta. Zobacz, jak z niej korzystać!

[reklama]

Recepta elektroniczna: Największe zalety:

E-recepta: W jaki sposób się podłączyć?

W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl.

Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.

Podmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do 31 grudnia 2019 r.

W Zachodniopmorskiem e-recepty wystawiają cztery podmioty lecznicze: z Dębna, Świnoujścia, Szczecina i Golczewa). 25 innych podmiotów spełniło wymagania formalne i otrzymało certyfikat umożliwiający komunikację z systemem e-zdrowie (P1). Te placówki są na etapie dostosowywania swoich systemów gabinetowych do wystawiania e-recepty.

Pacjencie! Czy znasz swoje prawa? QUIZ

E-recepta w Polsce

Korzystanie z elektronicznej recepty zostało określone jako jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie.

Główny cel to stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który umożliwi obywatelom UE uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu w Unii.

Kraje skandynawskie przodują w Europie w zakresie wdrażania e-recept. Elektroniczne recepty zostały wprowadzone w Estonii w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95 proc. wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej.

Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty? Dane są zatrważające! Sprawdźcie, ile czasu spędzicie w kolejce

ZOBACZ TEŻ: Kulisy zdrowia: Odra. Dlaczego choruje więcej osób? Jak się ochronić?

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.