E-recepta i jej realizacja: To musisz wiedzieć o elektronicznych receptach. Od kiedy? Jak założyć? Jak korzystać?
E-recepta: Od tego roku pacjent może otrzymać u swojego lekarza zamiast papierowej recepty, receptę elektroniczną, czyli e-receptę i zrealizować ją w każdej aptece. E-recepta stanowi cyfrową wersję dotychczasowej papierowej recepty. Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.
Elektroniczna recepta (e-recepta). Jaki jest cel?
E-recepta to centralny system informatyczny udostępniony w ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (System P1).
Głównym celem udostępnionej funkcjonalności e-recepty jest ułatwienie procesu realizacji recept, a także ograniczenie błędów, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept.
Jest to recepta wystawiona przez lekarza w systemie informatycznym. Aby ją wystawić, lekarz musi mieć do tego systemu dostęp, czyli się w nim zarejestrować. O to nietrudno, trzeba tylko mieć w gabinecie lekarskim dostęp do Internetu.
Każdy pacjent może otrzymać e-receptę, pod warunkiem, że założy dla siebie Internetowe Konto Pacjenta, czyli IKP.
E-recepta: Co trzeba zrobić, by korzystać z elektronicznej recepty?
- Założyć IKP.
- Zapytać lekarza, czy wystawia już e-recepty, a jeśli nie - namówić go, by to robił.
- Numer e-recepty lekarz przekazuje pacjentowi na telefon komórkowy sms-em lub wysyła na adres e-mail, albo po prostu drukuje.
- Z taką e-receptą pacjent idzie do swojej ulubionej apteki.
- Od tego roku e-recepty realizują wszystkie apteki, tak w województwie zachodniopomorskim, jak i w całym kraju.
Dlaczego e-recepta jest tak ważna, jakie ma zalety?
Nie musisz się martwić o to, że ją zgubisz albo zniszczysz. Że lekarz wypisze leki nieczytelnie i trzeba będzie do niego wrócić. Albo, że farmaceuta źle odczyta ręcznie wypisaną receptę i wyda niewłaściwy lek, co przecież się zdarza. Jedną e-receptę możesz bez trudu realizować w różnych aptekach, gdyby w jednej nie było wszystkich zapisanych leków. E-recepta to bezpieczeństwo, wygoda i wolność wyboru apteki, na każdym etapie realizacji e-recepty.
Leki wypisane na e-recepcie już zawsze będą na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. W każdej chwili, gdziekolwiek będziesz, o każdej porze dnia i nocy, z każdego połączonego z Internetem komputera lub telefonu, możesz zalogować się do swojego IKP, by nawet po wielu miesiącach znaleźć nazwę i dawkowanie leku, który bardzo ci pomógł.
[reklama]
Recepta elektroniczna: Największe zalety:
- czytelna dla farmaceuty – znikną problemy z błędnymi danymi, brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem,
- dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie problemu z jej realizacją,
- pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków – bez konieczności proszenia o odpis,
- pacjent ma stały dostęp do wszystkich wystawionych recept,
- czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku,
- łatwy dostęp – przez telefon lub komputer.
E-recepta: W jaki sposób się podłączyć?
W celu podłączenia się podmiotu leczniczego do Systemu P1 należy skorzystać z wniosku udostępnionego na stronie www.rpwdl.csioz.gov.pl.
Złożenie wniosku jest możliwe po zalogowaniu się na posiadane konto w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą.
Podmioty lecznicze mają obowiązek podłączenia się do Systemu P1 nie później niż do 31 grudnia 2019 r.
W Zachodniopmorskiem e-recepty wystawiają cztery podmioty lecznicze: z Dębna, Świnoujścia, Szczecina i Golczewa). 25 innych podmiotów spełniło wymagania formalne i otrzymało certyfikat umożliwiający komunikację z systemem e-zdrowie (P1). Te placówki są na etapie dostosowywania swoich systemów gabinetowych do wystawiania e-recepty.
E-recepta w Polsce
Korzystanie z elektronicznej recepty zostało określone jako jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie.
Główny cel to stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który umożliwi obywatelom UE uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu w Unii.
Kraje skandynawskie przodują w Europie w zakresie wdrażania e-recept. Elektroniczne recepty zostały wprowadzone w Estonii w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95 proc. wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej.
Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ile trzeba czekać na wizytę u specjalisty? Dane są zatrważające! Sprawdźcie, ile czasu spędzicie w kolejce
ZOBACZ TEŻ: Kulisy zdrowia: Odra. Dlaczego choruje więcej osób? Jak się ochronić?