Ekstremalny lot szybowcem z Bieszczadów aż do Rumunii! To było jak zimowy atak na K2

Czytaj dalej
Fot. Piotr Mizerski / Discovery Channel
Beata Terczyńska

Ekstremalny lot szybowcem z Bieszczadów aż do Rumunii! To było jak zimowy atak na K2

Beata Terczyńska

Raz w życiu wchodzi się zimową porą na K2 i raz w życiu leci się na wysokości 7 tysięcy metrów w tak ekstremalnych warunkach, jak zrobiliśmy to z Sebastianem Kawą. Wiem co czują himalaiści, ale nie chciałbym już tego powtarzać - mówi Piotr Bobula z Krainy Szybowisk.

Dokonali wyczynu, jakiego nikt dotąd nie osiągnął. - Rok temu Sebastian Kawa, wielokrotny szybowcowy mistrz świata, zadzwonił do mnie i mówi, że chodzi mu po głowie pewien projekt - opowiada Piotr Bobula, który 28 lat temu przybył w Bieszczady z Podhala, aby reaktywować przedwojenne tradycje szybownicze tego terenu. - Chciał, abyśmy, wykorzystując technikę lotu na fali, polecieli bez zatrzymywania się na granicy ukraińskiej nad Karpatami Wschodnimi do granicy rumuńskiej. Próbowałem mu to wybić z głowy, bo na Ukrainie trwa wojna, a po drugie przestrzeń powietrzna jest tam we władaniu wojska. Sebastian nie dał za wygraną i zaczął załatwiać wyprawę.

Zamarzali wewnątrz kabiny

Potrzebne było uzyskanie oficjalnych pozwoleń na przekroczenie granicy UE i lot nad terenem Ukrainy. Przez dwa miesiące, w listopadzie i grudniu, gdy tylko pojawiały się sprzyjające warunki pogodowe, siadali za stery, dolatywali do granicy na prądach wznoszących, ale niestety nie otrzymywali zgody na jej przekroczenie, bo czegoś zawsze brakowało. 14 grudnia, o świcie, wystartowali po raz czwarty.

W dalszej części przeczytasz:

 • jaki podstęp zastosowali szybownicy, by wlecieć na terytorium Ukrainy
 • jak się ratowali przed zamarznięciem wewnątrz kabiny
 • jak Piotr Bobula reaktywował w Bieszczadach szybownictwo 
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.