Edward Norton, Darren Aronowsky, Josh Hartnett i Mike Figgis już w Polsce. W sobotę do Torunia przyjadą Quentin Tarantino i Richard Gere
- Mamy gości z 75 krajów. Właśnie wylądował Edward Norton. Przyjechali też Darren Aronowsky, Josh Hartnett i Mike Figgis - mówi "Nowościom" Marek Żydowicz, twórca i dyrektor festiwalu Energa Camerimage. Podczas jutrzejszej gali zamknięcia festiwalu na Jordankach, poznamy laureatów poszczególnych sekcji konkursowych. Wszyscy czekają też na Quentina Tarantino i Richarda Gere'a.
Informacja o przyjeździe jednego z najważniejszych reżyserów na świecie na EnergaCamerimage do Torunia zelektryzowała całą Polskę. Quentin Tarantino pojawi się tu tuż przed sobotnią galą kończącą tegoroczną odsłonę tego filmowego festiwalu, podczas której razem z Robertem Richardsonem odbierze nagrodę dla duetu: reżyser- operator. Zaprezentowany także zostanie ich ostatni film: „Pewnego razu w Hollywood”. Organizatorzy nie ujawniają, jak będzie wyglądała wizyta Quetnina Tarantino w Toruniu. Nie ma też informacji o ewentualnym spotkaniu reżysera z mediami czy publicznością, ale wszystko może się zdarzyć.
Tak było w przypadku Danny‘ego DeVito, który z kolei na gali otwarcia EnergaCamerimage odebrał statuetkę dla aktora za całokształt twórczości, a po niej zapowiedział swój film, choć nie było tego w planach. Przyjazd tylko na galę zamykającą festiwal zapowiedział zaś Richard Gere, wybitny aktor znany z ról w takich filmach jak „Chicago” czy „Pretty Woman” .
Za to dziś z widzami spotka się Edward Norton. Aktor będzie dostępny dla widzów, którzy mają karty wstępu na festiwal, po pokazie filmu „Osierocony Brooklyn”. Z kolei jutro odbierze nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Podczas gali zamknięcia EnergaCamerimage poznamy też laureatów nagród w poszczególnych sekcjach konkursowych. Dowiemy się między innymi, który film wygrał w konkursie głównym oraz polskim. O Złotą Żabę, czyli nagrodę przyznawaną od 1993 roku, walczą takie filmy jak m.in. „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego, „Bolden” Dana Pritzkera, „Amundsen” Espena Sandberga, „Irlandczyk” Martina Scorsese czy „Obywatel Jones” Agnieszki Holland. Z kolei w konkursie polskim były prezentowane takie filmy jak „Boże Ciało” Jana Komasy czy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy. Poznamy też laureatów konkursu pilotów seriali. Seriale zdobywają ostatnio ogromną popularność, a w ich tworzenie angażują się najwybitniejsi twórcy. W związku z tym nie mogło ich zabraknąć w programie EnergaCamerimage.
Przypomnijmy, że od soboty w sali na Jordankach, Cinema City, Teatrze im. Horzycy i Kinie Centrum odbywały się pokazy filmowe. Festiwalowicze chętnie brali też udział w spotkaniach z twórcami - najczęściej autorami zdjęć - i seminariach, a dużym wydarzeniem było otwarcie wystawy „Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya”. Można ją oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”. Do środy w CSW działał sam Peter Greenaway, dla którego praca na oczach zwiedzających była na tyle ciekawym doświadczeniem, że zapowiedział już swój powrót do Torunia w przyszłym roku. Okazją będzie zamknięcie wystawy.