Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Eddie Chapman Zigzag. Brytyjski agent-kryminalista, który miał zabić Adolfa Hitlera

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia/Domena publiczna
Mariusz Grabowski

Eddie Chapman Zigzag. Brytyjski agent-kryminalista, który miał zabić Adolfa Hitlera

Mariusz Grabowski

Niedoszły zamachowiec nazywał się Edward Arnold „Eddie” Chapman i faktycznie był szpiegiem, nawet podwójnym. Ale jego rzekomy zamach na Fuhrera zaliczyć trzeba do historycznych fikcji

Postać Chapmana znana była historykom od dziesięcioleci. Pisano jego biografie, nakręcono o nim film. Ale prawdziwą popularność zdobył dopiero w styczniu 2007 r., dziesięć lat po swojej śmierci, gdy „The Times” zamieścił tekst pióra Bena Macintyre’a, popularnego dziennikarza i speca od historycznych ciekawostek, że „brytyjski MI5 odwiódł podwójnego agenta od dokonania zamachu na Hitlera”.

Tekst powstał przy okazji ujawnienia blisko 1800 stron tajnych dokumentów wywiadu dotyczących działalności Chapmana. Z lektury „Timesa” jednoznacznie wynika, że w czasie wojny brytyjskie służby specjalne odwiodły swego superagenta od wyeliminowania Hitlera, a tym samym od wywołania globalnego kataklizmu.

Kryminalista z powabem

Zacznijmy jednak od początku. Chapman urodził się 16 listopada 1914 r. w Burnopfield, w Hrabstwie Durham. To pewnik, potwierdzany przez wszystkich poważnych brytyjskich historyków i odpowiedź tym, którzy sugerowali niebrytyjskie pochodzenie późniejszego szpiega. Już w latach 50. pojawiły się bowiem głosy, że Chapman był Irlandczykiem, a nawet Niemcem, który doskonale wtopił się w wyspiarskie społeczeństwo.

Chapman był Anglikiem, choć daleko mu było do angielskiego szyku. Przeciwnie, był zwykłym kryminalistą, konkretnie kasiarzem. Sam przyznawał po latach, że pierwszego rabunku dokonał w momencie, gdy zdezerterował z brytyjskiej armii. W połowie lat 30. służył w regimencie Coldstream Guard, z którego zdezerterował. Wspólnie z podobnymi sobie niebieskimi ptakami dokonywał rabunków w londyńskim West Endzie, za co nawet kilkakrotnie trafił do więzienia, co przysporzyło mu dodatkowej sławy w londyńskim półświatku.

Innym sposobem zarobkowania Eddiego, prócz finezyjnych kradzieży i prucia kas, było naciąganie kobiet. Z ówczesnych fotografii wynika, że był wysoki, przystojny, z elegancko przystrzyżonym wąsikiem, nic więc dziwnego, że miał spore powodzenie u pań. Nawiązywał szczególnie wiele romansów z kobietami z wyższych sfer, które później szantażował kompromitującymi zdjęciami robionymi przez jego wspólnika.

Eddie Chapman ps. "Zigzag"
Wikipedia/Domena publiczna Dagmar Lahlum

Aresztowano go w Szkocji, podczas jednego z gościnnych występów i oskarżono o wysadzenie sejfu w głównej siedzibie spółdzielni w Edynburgu. Zwolniony za kaucją, uciekł na wyspę Jersey, gdzie niepoprawnie kontynuował działalność przestępczą i ostatecznie został skazany na 15 lat więzienia. Z jego wspomnień wynika, że nie brakowało mu brawury ani tupetu: tuż przed aresztowaniem, gdy był ze swoją kochanką Betty Farmer na kolacji w Hotelu de la Plage, miał uciec policji w spektakularny sposób, rozbijając zamknięte okno jadalni. Niestety, na zewnątrz czekali już na niego policjanci po cywilnemu, którzy dokonali aresztowania.

Rodzi się Fitzchen

W tym momencie w życiorysie Chapmana pojawiają się niejasności.

Dalej dowiesz się:

- jak Chapman został niemieckim szpiegiem

- jak zwerbowały go brytyjskie służby

- jaka była prawda o zamachu na Hitlera, który Zigzag miał organizować 

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mariusz Grabowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.