Paulina Błaszkiewicz

Dwa miesiące urlopu tylko dla ojca? [ZA I PRZECIW]

Dwa miesiące urlopu tylko dla ojca? [ZA I PRZECIW] Fot. 123rf
Paulina Błaszkiewicz

O zdanie w sprawie urlopów dla ojców zapytaliśmy dr Elżbietę Korolczuk oraz Sławomira Mentzena.

Dr ELŻBIETA KOROLCZUK - socjolożka, pracuje na Uniwersytecie w Göteborgu oraz Uniwersytecie Södertörn w Szwecji, a także wykłada na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim

Musimy mieć więcej wiary w polskich ojców

Parlament Europejski większością głosów przyjął dyrektywę o work-life balance, która we wszystkich krajach członkowskich wprowadza dwumiesięczne urlopy tylko dla ojców. Podoba się Pani ta inicjatywa?

Oczywiście, że tak. To świetny pomysł, ponieważ w Polsce nie ma żadnych polityk równościowych, które byłyby nakierowane na to, by ojcowie brali odpowiedzialność za rodzinę. Te dwa tygodnie urlopu ojcowskiego to naprawdę za mało. Badania w Szwecji, gdzie równości jest więcej na co dzień pokazują wyraźnie, że im dłużej ojciec przebywa z dzieckiem na urlopie sam, tym bliższy jest jego kontakt z maluchem.

Jakie są jeszcze plusy wprowadzenia dwumiesięcznego urlopu ojcowskiego?

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.