Andrzej Plęs

Dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec: Holocaust to nie jest tylko historia Żydów, to nasza wspólna historia

Wacław Wierzbieniec: - Budowanie naszej tożsamości bez udziału w niej Żydów jest obrazem zupełnie fałszywym Fot. K.Kapica Wacław Wierzbieniec: - Budowanie naszej tożsamości bez udziału w niej Żydów jest obrazem zupełnie fałszywym
Andrzej Plęs

O sensie podkarpackich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu mówi ich współorganizator dr hab. prof. UR Wacław Wierzbieniec.

Po raz 10. na Podkarpaciu organizowany jest cykl uroczystości związanych ze Światowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Jak ten pomysł przyjmowany był w lokalnych społecznościach przed 10 laty?

Przez kilka pierwszych lat uroczystości ograniczały się do Rzeszowa, po 10 latach uczestniczy w nich ponad 60 miejscowości. Z początku tylko w Rzeszowie, bo mnie i grupie ludzi dobrej woli brak było mocy organizacyjnych na większą skalę obchodów. Niemniej jednak media przez te pierwsze lata sygnalizowały, że jest taki dzień, międzynarodowej rangi, są na Podkarpaciu wydarzenia ten dzień upamiętniające, choć wciąż jeszcze nie było sygnałów innych samorządów, że chcą się w te uroczystości włączyć. Przez prywatne kontakty, także w środowisku naukowym, udało mi się zainteresować - głównie przez tutejsze uczenie - udziałem w obchodach także Przemyśl i Jarosław. Tu bez trudu zrozumiano moją argumentację, że upamiętnienie tamtych strasznych wydarzeń to nasz także moralny obowiązek, w końcu żyjemy w takiej części świata, w której Holocaust miał najstraszniejszy przebieg, pochłonął najwięcej ofiar, tu budowano obozy zagłady, a ofiarami byli nie tylko Żydzi, także Polacy. Tu było wiele przypadków heroizmu, kiedy z narażeniem własnego życia ratowano Żydów, nierzadko to życie faktycznie poświęcając. Że Holocaust to nie jest wyłącznie historia Żydów, to nasza wspólna historia. Kiedy Przemyśl i Jarosław włączyły się do obchodów, nastąpił efekt kuli śniegowej, kolejne samorządy, kolejne organizacje społeczne, szkoły, biblioteki w kolejnych miejscowościach zaczęły zgłaszać swój udział.

I jak tłumaczą chęć przystąpienia do tej inicjatywy? Przecież nie poprawnością polityczną, modą, może szukaniem, budowaniem tożsamości lokalnej społeczności?

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in. o zmianach w relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni lat,

Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.