Andrzej Matys

Dr Diana Dajnowicz-Piesiecka. Porwanie to zawsze trauma psychiczna

Dr Diana Dajnowicz-Piesiecka z Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa UwB, autorka monografii „Porwania rodzicielskie w ujęciu prawnym i kryminologiczn Dr Diana Dajnowicz-Piesiecka z Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa UwB, autorka monografii „Porwania rodzicielskie w ujęciu prawnym i kryminologicznym”
Andrzej Matys

Rozmowa z dr Dianą Dajnowicz-Piesiecką z Zakładu Kryminologii Wydziału Prawa z Uniwersytetu w Białymstoku.

Jakie może być źródło działania męża i ojca wobec, było nie było, bliskich mu osób? Porwanie żony z dzieckiem raczej trudno logicznie wytłumaczyć, a prawnie uzasadnić.

W odniesieniu do porwań rodzicielskich przyczynami tego rodzaju zachowań są, przede wszystkim, konflikty rodzinne. Konflikty, które rozciągają się niekiedy na większą liczbę członków rodziny niż tylko na partnerów czy małżonków. Tego typu zdarzenia są też pokłosiem sporów o opiekę między rodzicami danego dziecka. Jeśli chodzi o białostocką sytuację, w której porwano nie tylko dziecko, ale również matkę dziecka i żonę sprawcy, to spotkałam się już z podobnymi przypadkami. Przyczynami takich zachowań była chęć zemsty na partnerze, że zdecydował się odejść od późniejszego porywacza, bądź chęć zmuszenia osoby, która zdecydowała się zakończyć ów związek, by wróciła do sprawcy porwania. Porwania zawsze były reakcją na zakończenie związku.

Ale porwanie matki razem z dzieckiem nie daje porywaczowi szansy na sukces. Matka, która boi się o dziecko nie zmieni nagle zdania i nie wróci do męża, który naraził ją na strach i olbrzymi stres. A przyszłość z takim człowiekiem też różowo nie wygląda.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Matys

Dziennikarz od ćwierć wieku. Zawsze pamiętam, że głupota to wielki dar boży, więc nie należy go nadużywać.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.