Dr Czesław Wolański. Czy ktoś pamięta lekarza?

Czytaj dalej
Fot. repr. Archiwum Bydg. Izby Lekarskiej
Jolanta Zielazna

Dr Czesław Wolański. Czy ktoś pamięta lekarza?

Jolanta Zielazna

Oddany pacjentom, swojej pracy, wymagający wobec personelu, ale przezeń lubiany - takie zachowały się opinie o dr. Czesławie Wolańskim.

Do Polski przyjechał w marcu 1945 roku z Wileńszczyzny, trafił do Bydgoszczy, do przychodni przy ul. ks. Skorupki na Szwederowie.

Zmarł w 1974 roku.

Mieszkał niedaleko przychodni, w budynku łaźni miejskiej przy ul. ks. Skorupki (później Gwardii Ludowej, teraz znowu ks. Skorupki). Był też lekarzem w Szkole Podstawowej nr 27, która wtedy mieściła się przy ul. Leszczyńskiego.

Dr Wolański w czasie wojny był żołnierzem AK w okręgu wileńskim. Jego żona była łączniczką AK.

Siostra lekarza, Jadwiga Lisowska, po repatriacji pracowała w bibliotece uniwersyteckiej w Toruniu.

Niewiele o nim wiadomo poza tym, że został we wdzięcznej pamięci rodzin pacjentów, którym pomagał.

Doktor Czesław Wolański to postać warta przypomnienia i upamiętnienia. Kto z Państwa go pamięta? Może pracowali Państwo lub wasi bliscy z doktorem Wolańskim? Mają Państwo wspomnienia z nim związane? Zdjęcia? Czekam na wszelkie informacje o lekarzu.

Można skontaktować się telefonicznie (52 32 63 139), mailem lub napisać na adres redakcji: „Gazeta Pomorska”, ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.