Dom Muzyki z nową salą. Bielskie Centrum Kultury po remoncie
Po dwóch latach zakończyła się przebudowa Bielskiego Centrum Kultury. Słynny Dom Muzyki zyskał większą widownię i został naszpikowany nowoczesną aparaturą nagłaśniającą i oświetleniową, dzięki czemu stał się jednym z najnowocześniejszych takich obiektów w kraju.
Bielskie Centrum Kultury jest organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w Bielsku-Białej. Z usług BCK korzystają zarówno światowe agencje koncertowe, jak i stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności. Pomysł kompleksowej modernizacji pojawił się kilka lat temu.
– Po 30 latach Bielskie Centrum Kultury doczekało się właściwego remontu i modernizacji – przyznaje Władysław Szczotka, dyrektor BCK. – Te wszystkie urządzenia, jak i cały obiekt nie odpowiadały dzisiejszym wymogom artystów, widzów i bezpieczeństwa. Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju – dodaje.
Obiekt zyskał nową jakość. W ramach przebudowy została wymieniona szklana elewacja budynku, hol został zaprojektowany według najnowszych wzorów designu, a wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. – Wcześniej z tym był problem, bo gdy wietrzyliśmy salę, to nie mogliśmy wietrzyć zaplecza. A jeśli zaplecze, to nie salę – przyznaje dyrektor BKC.
Przy zachowaniu wszystkich elementów nawiązujących do tradycji obiekt naszpikowano nowoczesną aparaturą, która należy do najlepszych w Polsce, a sceniczne światła spełniają najbardziej wyszukane wymagania.
Najbardziej widoczną zmianą jest rozbudowa widowni. Dzięki wybudowaniu balkonu zwiększyła się ona z niespełna 500 do 630 miejsc siedzących. Co ciekawe, powiększenie widowni nie popsuło akustyki sali.
– Zwykle, gdy buduje się w takich wnętrzach balkon akustyka na tym traci. A w tym przypadku stało się odwrotnie – sala zyskała o wiele lepszą akustykę, niż miała wcześniej. Tak ocenili fachowcy ze szkoły muzycznej, którzy byli zaskoczeni tą zmianą – przekonuje Władysław Szczotka.
Duże zmiany zaszły w przylegającym do BCK budynku, w którym mieścił kiedyś Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. Po przebudowie powstały tam m.in. dwie sale baletowe, sale do ćwiczeń wokalno-estradowych, szatnie i biura.
Przebudowa BCK kosztowała około 20 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel ponad 14 mln zł.