Dofinansowanie na ekoogrzewanie?
Od 10 stycznia mieszkańcy Żar mają czas na składanie wniosków o wymianę starych pieców węglowych na nowe systemy grzewcze.
Na stronach urzędu miasta pojawiła się informacja o naborze wniosków na ogrzewanie ekologiczne dla mieszkańców. Będzie to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska. Nie we wszystkich mieszkaniach na terenie miasta działa centralne ogrzewanie.
W starych kamienicach lub domach jedno rodzinnych ciągle wykorzystuje się tradycyjne metody grzewcze, czyli węgiel i drewno. Jeżeli wykorzystywane są te dwa źródła cieplne, to nie ma to większego wpływu na nasze zdrowie. Problem zaczyna się, gdy wrzucamy do pieca plastik i toksyczne odpady.
Trujący dym rozprzestrzenia się po okolicy, mieszając z dymem fabryk i spalinami samochodów. Władze Żar widzą skalę problemu, dlatego od 10 do 24 stycznia przyszłego roku ruszy nabór wniosków na dofinansowanie dla tych, którzy wyrażą chęć zmiany ogrzewania.
- To zmiana na plus. Uważam, że jeśli ktoś ma tradycyjne ogrzewanie, a będzie miał możliwość zmiany na inny system, to super - mówi Józef Skrzypacz z Żar. Dofinansowanie mogą otrzymać ci, którzy posiadają piec zasilany paliwem stałym, lub jest użytkowany od ponad 10 lat.
Główną ideą tego programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które są związane z ocieplaniem mieszkań na terenie gminy Żary, o statusie miejskim. W wielu dużych miastach tradycyjne piece mają właściciele samodzielnych gospodarstw, a w blokach wykorzystywany jest sytem gazowy i elektryczny.
Mieszkańcy, którzy są zainteresowani wymianą systemu cieplnego, muszą się zgłosić do biura obsługi mieszkańców. O dofinansowanie mogą starać się właściciele lokali mieszkalnych. Wówczas mogą liczyć na połowę faktycznie poniesionych kosztów, związanych z nowym ogrzewaniem.